Założyli demo farmę. Mają dostęp do najnowszych odmian zbóż i rzepaku [FILM]
Imponujący park maszynowy oraz demo farma, na której rosną zboża, rzepaki i kukurydza - to wszystko wchodzi w skład gospodasrtwa braci Zaćmińskich - Sławomira i Przemysława - z miejscowości Wymysłowie k. Inowrocławia (woj. kujawsko-pomorskie), którzy uprawiają 300 ha.
Bracia Zaćmińscy z pracą na roli związani są od dziecka. - Prowadzimy rodzinne gospodarstwo. Nie zatrudniamy nikogo do pracy w nim - mówi pan Sławomir. - Gospodarstwo liczy 300 ha (...). Dominuje III klasa ziemi - dodaje. Panowie uprawiają głównie pszenicę ozimą. – Mniejszość w strukturze stanowią: rzepak i kukurydza. (...). W latach z kolei, kiedy zimy płata nam różne figle, siejemy jare odmiany zbóż, zwłaszcza jęczmień - wymienia Sławomir Zaćmiński.
Bracia posiadają potężne magazyny do przechowywania nasion.
- Zboża i rzepaki nie są sprzedawane od razu po żniwach. Wszystko przechowujemy w magazynach. Wiadomym jest to, że firmy skupujące w żniwa oferują jak najniższe ceny, żeby jak najwięcej kupić tanio, później natomiast, co widać w tym roku, jest znacznie lepiej, wiosną mieliśmy przecież astronomiczne ceny - mówi pan Sławomir.
Na demo farmie pracuje nowoczesny sprzęt
- Do uprawy używamy pługów marki Kverneland oraz Vaderstad. Siew odbywa się maszynami Amazone i Monosem. Zabiegi chemiczne i nawożenie przeprowadzane są opryskiwaczem Amazone. Rozsiewacz do nawozów także jest marki Amazone - wymienia Przemysław Zaćmiński. Bracia posiadają ciągniki o mocy od 30 do 360 KM. Przeważa marka Class. - Mamy jednak także Ursusa C3030 - pracuje on na podwórzu głównie z zamiatarką - zaznacza pan Przemysław.
Najnowszym zakupem w wymsłowickim gospodarstwie jest kombajn Class Lexion 7600. Przyjechał tuż przed żniwami. - Ma on wydajność w granicach 50 t pszenicy na godzinę - mówi Przemysław Zaćmiński. Swą pracę w gospodarstwie zaczął od młócenia na demo farmie.
AKTULANE CENY ZBÓŻ W SKUPACH. KLIK
Dlaczego wartoprowadzić demo farmę? O tym na str. 2