Zabieg T1 w zbożach - po co, kiedy i dlaczego?
Dlaczego pierwszy zabieg fungicydowy na plantacjach zbóż ma fundamentalne znaczenie? Przed czym zabezpiecza? Kiedy i w jakich warunkach należy go przeprowadzić?
Zabieg T1 - po co?
Pierwszy zabieg fungicydowy w zbożach - zwany zabiegiem T1 - wykonywany wiosną powinien zostać uprzednio poprzedzony lustracją plantacji ukierunkowanej przeciwko kompleksowi chorób podstawy źdźbła i korzeni czyli tzw. „chorób podsuszkowych”.
- Są to choroby o podłożu płodozmianowym, wynikające ze zbyt dużego udziału zbóż w strukturze zasiewów. Do tego typu patogenów możemy zaliczyć m.in łamliwość podstawy źdźbła. Pierwszych objawów infekcji należy poszukiwać już późną jesienią. Pojawiają się wtedy u nasady źdźbeł podłużne plamy koloru szarego lub żółtobrązowego. Zewnętrzna pochewka pęka często pośrodku takiej plamy. Dopiero podczas fazy wzrostu wiosną na źdźble tworzą się typowe, owalne, często bursztynowo brązowo obrzeżone plamy (plamy elipsoidalne lub oczka). Podstawa źdźbła murszeje i pęka - opisuje Daniel Dąbrowski, specjalista ds. technologii produkcji zbóż i rzepaków w Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Lubaniu.
Zaznacza przy tym, że na tempo rozwoju tego typu chorób wpływa również na wczesny i głęboki siew jesienny oraz zimy o łagodnym przebiegu, a następnie chłodne wiosny.
Zabieg T 1 - kiedy?
Zabieg T1, o czym przypomina specjalista z PODR-u, wykonywany jest w celu ochrony podstawy źdźbła oraz 3. dolnych liści. Należy go planować od fazy końca krzewienia maksymalnie do fazy 2. kolanka (BBCH 29-32). Warunki atmosferyczne, jakie sprzyjają wysokiej skuteczności, to podstawowa prędkość wiatru, nie przekraczająca 4m/s, oraz temperatura powietrza nie przekraczająca maksimum skuteczności dla danej substancji czynnej, którą stosujemy w zwalczaniu.
- W zależności od grupy chemicznej, fungicydy działają zwykle od 5 do 20°C, poniżej tej wartości nie zaleca się aplikować środków. Jednakże ten zakres jest bardzo szeroki, dlatego trzeba wiedzieć, czym wykonujemy zabieg pod kątem chemicznym. Przykładowo większość substancji z grupy triazoli zaleca się stosować w temperaturze powyżej 10°C, ale nie wyższej niż 25 stopni. Z koeli cyprodynil, związek z grupy anilinopirimidyn, stosujemy w węższym zakresie - 12°C i nie wyższej niż 20°C stopni Celsjusza - tłumaczy Daniel Dąbrowski.
O tym czym pryskać na str. 2