Zabezpiecz swoje zbiory flizem
Nie każdy gospodarz dysponuje zadaszonym budynkiem czy wiatą, aby okryć słomę i siano. Rozwiązaniem jest zastosowanie flizu, włókniny zabezpieczającej nasze zbiory.
Niewiele zostało gospodarstw, w których słomę lub siano zbiera się w kostkę lub składuje luzem. Obecnie, wraz z postępem technologicznym, brakiem rąk do pracy i zwiększaniem produkcji, zbiór prowadzony jest głównie w bele owinięte sznurkiem lub siatką. Niczym niezabezpieczone, nawet te solidnie owinięte ulegają częściowemu zniszczeniu – gniciu, pleśnieniu. Ubytki, a co za tym idzie straty finansowe, mogą być znaczne. Do tego dochodzi oddziaływanie niskich temperatur. Na beli tworzy się skorupa, którą ciężko rozbić. Każda jest przymarznięta z sąsiednimi i jej podniesienie ładowaczem często powoduje rozerwanie. Warto też wspomnieć o szkodliwości takiej przemoczonej czy spleśniałej paszy i ściółki.
Stosując fliz można ochronić składowane bele słomy lub siana, przede wszystkim przed deszczem, wiatrem oraz śniegiem. Ogranicza to straty cennej paszy lub ściółki. Materiał (polipropylen) jest też paroprzepuszczalny dzięki czemu nie tworzy się na powierzchni balotów pleśń i grzyb. Istotną cechą produktu jest również duża odporność na wiatr, który bez trudu przedostaje się przez materiał, nie narażając go na uszkodzenia. Jest bardzo wytrzymały, a jego trwałość jest kilkukrotnie większa niż folii, która zazwyczaj na skutek wiatrów wytrzymuje tylko jeden sezon. Ponadto, przykrycie folią wilgotnej słomy sprawia, że następuje jej zaparzenie i pleśnienie.
Fliz jest idealnym zabezpieczeniem słomy i siana, doskonałą alternatywą dla hali, a przy tym zdecydowanie tańszą. Struktura włókniny powoduje idealne zabezpieczenie przed wiatrem i wodą, ponieważ przepuszcza powietrze oraz wyciąga całą wilgoć. Warto nadmienić, że nie powoduje pleśnienia, a także zapewnia doskonałą wentylację i nie przemaka. Stosowanie flizu zapobiega przegniciu balotów, czego nie zapewniają nam plandeki czy folie, które uniemożliwiają odparowanie. Jest to bardzo ważne, ponieważ dla gospodarza przegnity materiał ozncza straty. Fliz posiada wysoki filtr UV. Jest włókniną bardzo odporną na warunki atmosferyczne. Swoją wysoką jakość potwierdza choćby czas jego użytkowania, który wynosi nawet 7 lat- mówi nam specjalista firmy Center - Plast
Zaletą zastosowania fliza jest na pewno także fakt, że nie jest to produkt jednosezonowy. Co dla rolnika oznacza rzadszy wydatek, oraz oszczędność pieniędzy.
ZOBACZ TAKŻE: Jaka przyczepa do transportu słomy i siana?