Z 14 do ponad 45 ha. Zboża, rzepaki i maliny
Mariusz Żyszkiewicz z miejscowości Rankowskie, gmina Urzędów, woj. Lubelskie specjalizuje się w produkcji roślinnej. Jest przykładem rolnika, który w młodym wieku, bo mając 23 lata, przejął gospodarstwo, powiększył je z 14 do ponad 45 ha gruntów własnych oraz dzierżawionych i wyposażył w nowoczesny sprzęt.
Jego rodzice Danuta i Walenty Żyszkiewicz przez lata prowadzili gospodarstwo rolne wielokierunkowe, mając swoich 9 ha i 5 ha dzierżawionych, Jak na lubelskie warunki w tamtych czasach było to spore gospodarstwo. W zagrodzie, jak powszechnie na wsi, było wszystko - koń, krowy, cielęta, świnie, kury, kaczki i indyki. Pierwszy ciągnik Ursus C-330 był zakupiony z przydziału gminnego, kolejny Ursus C-360 wraz ze sprzętem towarzyszącym był zaczątkiem pełnej mechanizacji. Po przejęciu gospodarstwa w roku 2010 za środki z programu „Młody rolnik” pan Mariusz nabył grunty na powiększenie gospodarstwa oraz opryskiwacz. W 2017 roku z programu „Modernizacja gospodarstw rolnych” gospodarstwo zostało doposażone w ciągnik John Deere o mocy 85 KM, rozsiewacz do nawozów oraz opryskiwacz do malin.
- Teraz moim marzeniem jest zakup większego ciągnika o mocy 130-140 KM, maszyny towarzyszące do niego już są w gospodarstwie, więc można by go w pełni wykorzystać i szybciej wykonywać wszystkie prace polowe - mówi pan Mariusz.
Wśród zbóż dominuje pszenica
W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich w strukturze zasiewów największy areał zajmuje pszenica ozima, ponad 30 ha. Dzięki terminowym zabiegom agrotechnicznym i racjonalnemu nawożeniu plony pszenicy kształtują się na poziomie 7-8 ton z ha. Jęczmień jary uprawiany jest na obszarze 5 ha, zaś rzepak ozimy na powierzchni 12 ha. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych rolnik potrafi zebrać 4 do 4,5 ton rzepaku z ha. Jednak ostatnie dwa lata, ze względu na suszę, były dla rzepaku niekorzystne i plony wyniosły około 3 ton z ha.
Rzepak sprzedawany tuż po zbiorze
Nasiona rzepaku sprzedawane są bezpośrednio po skoszeniu, natomiast ziarno zbóż jest przechowywane w gospodarstwie i sprzedawane później po korzystniejszych cenach. Stodoła została przerobiona na spichlerz i służy teraz jako magazyn zbożowy. Rolnik zamierza także zainstalować silosy zbożowe.
O uprawie mali przeczytasz na str. 2