Rozkład resztek pożniwnych - jak wspomóc ten proces?
Stosowanie preparatów mikrobiologicznych
Daniel Dąbrowski przypomina także, że jednym z zabiegów, który będzie wspomagać prawidłowy rozkład resztek pożniwnych lub pozostawionej na polu słomy jest zastosowanie preparatu mikrobiologicznego. - Na rynku obecny jest szeroki asortyment tego typu środków, dlatego też ważnym jest, aby wiedzieć, w jaki sposób działają w glebie oraz w jakich warunkach należy jest zastosować, aby uniknąć spadku ich skuteczności - podkreśla specjalista.
Nasz rozmówca wyjaśnia, że o mechanizmie działania danego preparatu mikrobiologicznego decyduje grupa izolatów, jakie zostały dobrane do jego produkcji.
- Najczęściej w składzie tych produktów znaleźć możemy około 80 gatunków mikroorganizmów beztlenowych i tlenowych reprezentowanych przez bakterie fermentacji mlekowej, bakterie fototroficzne, promieniowce, drożdże i inne grzyby utrzymywane w formie przetrwalnikowej - mówi Daniel Dąbrowski.
Wyjaśnia jednocześnie, że w glebie schemat ich działania polega głównie na wydzielaniu enzymów powodujących rozkład celulozy - głównego składnika budulcowego słomy. Specjalista zaznacza, że na rozwój mikroflory po zastosowaniu preparatu wpływ mają: zawartość składników odżywczych w słomie, stosunek węgla do azotu C/N, dostępność tlenu w warstwie okrywającej biomasę, temperatura i wilgotność słomy i odpowiednie parametry oprysku. - Ostatni z wymienionych czynników posiada znaczący wpływ na aktywność drobnoustrojów zaaplikowanych podczas zabiegu, jak również tych, które rozwijają się w środowisku glebowym. Oprysk najlepiej wykonywać jest za pomocą rozpylaczy generujących średnią wielkość kropel, w warunkach wysokiej wilgotności powietrza, po opadach deszczu lub na powierzchnię pokrytą rosą - radzi specjalista. Dodaje, że najlepszym momentem do wykonania takiego zabiegu jest wieczór po wystąpieniu rosy. - Jeżeli z przyczyn czasowych (spiętrzenie prac) nie możemy wykonać aplikacji o tej porze, powinniśmy pamiętać, aby unikać zbyt dużego nasłonecznienia podczas wykonywania tego zabiegu - zwraca uwagę Daniel Dąbrowski. Kolejnym ważnym elementem przy stosowaniu preparatów mikrobiologicznych, o którym wspomina specjalista, jest to, aby przed sporządzeniem cieczy użytkowej dokładnie wypłukać opryskiwacz z pozostałości środków ochrony roślin, szczególnie, jeśli wcześniej wykonywany był zabieg insektycydem.