Rozkład resztek pożniwnych - jak wspomóc ten proces?
Stosowanie nawozów azotowych
Daniel Dąbrowski radzi, aby w celu optymalnego ograniczenia strat azotu glebowego, na słomę zastosować najszybciej działające formy nawozów azotowych. - Najczęściej jest to wykonywane za pomocą oprysku z wykorzystaniem roztworu saletrzano-mocznikowego tzw. RSM-u, którego zaletą jest równomierne i szybkie rozprowadzenie azotu w biomasie. Inną formą, również często stosowaną na polach uprawnych jest aplikowanie wodnego roztworu mocznika zarówno na słomę, jak również na ściernisko - wyjaśnia specjalista. Dodaje przy tym, że szczególnie pozytywne efekty oprysku widoczne są w lata suche. W latach mokrych/przekropnych, zdaniem naszego rozmówcy, na ściernisko możemy zastosować mocznik w formie stałej. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że taka forma jest wolniej przetwarzana w glebie.
Pracownik DODR-u zaznacza, że prawidłowy rozkład słomy wymaga zastosowania odpowiedniej dawki azotu, który zostanie pobrany przez mikroorganizmy.
- Szacunkowo na rozłożenie 100 kg słomy organizmy glebowe wykorzystują max 8kg N. Dlatego też należy obierać dawki w wysokości 5-10 kg N/ t słomy. Szerokość przedziału niezbędnego do ustalania dawki azotu jest uzależniona od dwóch ważnych czynników (patrz ramka obok – przy.red.) - wyjaśnia specjalista.
O stosowaniu preparatów mikrobiologicznych na str. 3