Wapnowanie gleby - najlepiej po żniwach
Wapnowanie jest zabiegiem strategicznym dla żyzności i urodzajności gleb w naszym kraju. Czym zatem wapnować? Kiedy? Jak często?
Dzięki nawozom wapniowym możemy zwiększyć przyswajalność składników pokarmowych roślin. Pozwalają one także uregulować odczyn gleby. Kiedy i jak często należy to robić?
Dlaczego nie powinno rezygnować się z wapnowania?
Piotr Łyczek z firmy DuKA Polska Sp. z o.o. zwraca uwagę na to, że rola wapna nawozowego jest zdecydowanie inna niż nawozów azotowych, potasowych, fosforowych czy też mikroelementowych. Pełni ono bowiem rolę regulatora i strażnika prawidłowego odczynu gleby. - Dzięki niemu powstaje gruzełkowata struktura, ułatwiająca magazynowanie wody, wymianę powietrza glebowego oraz ogrzewanie się gleby - tłumaczy fachowiec. Ponadto za sprawą wapna następuje lepsza przyswajalność składników pokarmowych roślin (poza mikroskładnikami). Wapno ma także wpływ na właściwości biologiczne gleby. Decyduje o przemianach i uwalnianiu składników pokarmowych zawartych w glebie oraz wprowadzanych z nawozami organicznymi i mineralnymi. Specjalista podkreśla przy tym, że wapnowanie jest zabiegiem strategicznym dla żyzności i urodzajności gleby w warunkach glebowo-klimatycznych Polski.
Krzysztof Świerek, agronom z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego - Punkt Doradczy w Gołuchowie, uważa, że nie powinno rezygnować się z nawozów wapniowych. Dlaczego? - To dzięki nim zmniejsza się bowiem stopień zakwaszenia gleby. W kwaśnych glebach zwiększa się toksyczne działanie glinu na system korzeniowy roślin uprawnych. Bezpośrednim skutkiem toksyczności glinu jest zahamowanie wzrostu systemu korzeniowego roślin, przez co zostaje ograniczona zdolność do pobierania składników pokarmowych z gruntu - zwraca uwagę Krzysztof Świerek.
Czym wapnować? Kiedy? Jak często?
Przy wyborze formy nawozu wapniowego i ustaleniu warunków jego zastosowania należy wziąć pod uwagę rodzaj gleby, którą chcemy wapnować. - Wapno tlenkowe nadaje się przede wszystkim na gleby cięższe. Na glebach lekkich, szczególnie piaskach, bardziej celowe jest stosowanie wapna węglanowego, które jest znacznie łagodniejsze w działaniu. Wapno aplikowane w dużych ilościach powinno być równomiernie rozrzucane po polu i dokładnie wymieszane z całą warstwą gleby - radzi Radosław Jóźwiak z Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego - Oddział Ostrołęka. Jego zdaniem, najlepszy okres do wapnowania gleb, to czas od zbioru roślin (czas pożniwny) do wykonania orki zimowej. - Wapno rozsiane po ściernisku w czasie podorywki dostaje się do środka warstwy ornej, a zabiegi uprawowe, prowadzone w walce z chwastami, przyczyniają się w dość krótkim czasie do starannego wymieszania go z glebą - tłumaczy Radosław Jóźwiak. Zaznacza, że małe ilości wapna można wprowadzać tuż przed siewem roślin, które wymagają nawożenia wapniowego. - Mają one za zadanie podniesienie plonów tych kultur, pod które zostały wniesione - podkreśla pracownik MODR-u.
Sławomir Suda z firmy Lhoist także uważa, że najlepszym czasem na wapnowanie gleby okres pożniwny. - W tym czasie najlepiej również dokonać analizy gleby pod kątem aktualnego odczynu i zasobności gleby w składniki pokarmowe - zaznacza Suda. Dodaje przy tym, że zabieg wapnowania należy traktować jako niezbędny element agrotechniki uprawy roślin. - Nawet na glebach o uregulowanym odczynie w celu utrzymania istniejącego poziomu wartości pH gleby należy systematycznie stosować wapno nawozowe - zaznacza specjalista z firmy Lhoist.
Kiedy najlepiej wapnować? To pytanie skierowaliśmy także do Romana Błaszyka z firmy Nordkalk. - Termin wapnowania może być zależy od następujących czynników występujących na polu: typ wapnowania - odkwaszający czy stabilizacyjny (patrz ramka), odczyn gleby, gatunek rośliny i technologia uprawy - uważa specjalista z firmy Nordkalk. Na tym nie kończy. - Wapno wysiewamy równomiernie w ustalonej dawce i dobrze mieszamy z glebą, najlepiej powierzchniowo na głębokość 5-10 cm. Często zabieg przeprowadzany jest również w uprawkach przedsiewnych. Wapnowanie wiosenne można wykonać pogłównie przed ruszeniem wegetacji lub w ramach uprawek przedsiewnych. Wapnowanie to powinno być traktowane interwencyjnie w relatywnie niższych dawkach niż w okresie późnego lata i jesieni - radzi Roman Błaszyk.
Wapń w warunkach klimatycznych Polski podlega znacznemu wymywaniu. Jego ubytki w skali roku szacowane są na kilkaset kg/ha - w przeliczeniu na Ca0. - Dlatego zabieg wapnowania należy powtarzać co 3-4 lata na tym samym polu lub ogrodzie - uważa Piotr Łyczek. Podobne zdania jest Krzysztof Świerek.
Wapnowanie (regeneracyjne)odkwaszające wymaga dużych dawek wapna, ale jednorazowa ilość nie powinna przekraczać 2 t CaO/ha na glebach słabych i 4 t CaO/ha na glebach bardzo ciężkich, a więc jest procesem kilkuletnim.
„System wapnowania stabilizujący” polega na systematycznej aplikacji mniejszych dawek efektywnie działającego nawozu wapiennego celem utrzymania prawidłowej sprawności procesów glebowych. Powinien on opierać się na bilansowaniu potrzeb wapnowania związanych z wprowadzaniem do gleby czynników zakwaszających takich jak: azot oraz rozkład materii organicznej. Coroczne dawki wapna w wapnowaniu stabilizującym są niewielkie i kształtują się na poziomie 400-1000 kg w zależności od poziomu i rodzaju nawozu azotowego zastosowanego na polu.
- Tagi:
- nawożenie
- gleba
- wapnowanie
- termin