Wapnowanie gleb - jak zrobić to dobrze?
O czym należy pamiętać przystępując do wapnowania gleb? Jakich zasad powinniśmy przestrzegać?
- Nawóz musi być dobrze wymieszany z glebą zaraz po rozsypaniu. Poza tym wapnowanie należy przeprowadzać przy słonecznej, bezwietrznej pogodzie. Co ważne, nawozu nie należy stosować na mokrą glebę - zaznacza Ireneusz Skuta, dyrektor handlowy WKG.
Ile wysiewać wapna?
Oczywiście jest to uzależnione od klasy gleby oraz poziomu zakwaszenia. Według INUG powinniśmy stosować takie wielkości dawek, by doprowadziły do odczynu gleby do wartości optymalnej (Tabela 1).
Jakie dawki wapna zatem stosować? Tam, gdzie wapnowanie uważa się za konieczne, na glebach lekkich powinniśmy wysiać 3,5 tony tlenku wapnia na hektar, a na glebach ciężkich - nawet 6 ton/ha (Tabela 2).
IUNG przestrzega, by nie stosować jednak całkowitej dawki wapna wyliczonej dla przedziału „wapnowanie konieczne” z uwagi na możliwość wystąpienia tzw. efektu „przewapnowania”, czyli zaburzeń przyswajalności składników pokarmowych dla roślin. Zabieg wapnowania uzupełniającą dawką można powtórzyć po upływie roku, po oznaczeniu aktualnej wartości pH gleby. Choć dawki wapna nawozowego zwyczajowo wyraża się w tonach tlenku wapnia na 1 ha, musimy pamiętać o tym, że procentowa zwartość CaO w dostępnych na rynku nawozach może się różnić. Doradcy z IUNG wyjaśniają, że ze względu na formę, w jakiej występuje w nich wapń, rozróżnia się nawozy wapniowe tlenkowe (zawierające CaO) i nawozy węglanowe (zawierające CaCO3). - W obu typach wapna zawartość wapnia wyrażana jest w przeliczeniu na tlenek wapniowy (CaO). Dzięki temu sposób przeliczania zalecanej dawki CaO na dawkę nawozu jest taki sam. Na przykład jeśli zalecana dawka wynosi 2 t CaO/ha, a do dyspozycji mamy wapno nawozowe o zawartości 50%, to aby uzyskać zamierzony efekt, musimy zastosować 2 t CaO/ha : (50% CaO/100) = 4 t masy nawozu na 1 ha - radzą specjaliści z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.
Wapnowanie gleb okiem rolnika
Tomasz Jędrak z Kuźnicy Starej stosuje wapno co dwa lata. Uprawia pszenżyto, jęczmień, pszenicę i kukurydzę. To rośliny, które preferują gleby zasadowe i silnie reagują na zakwaszenie, więc prawidłowe zastosowanie wapna jest kluczowe. - Mamy lekkie i bardzo lekkie gleby, więc szukałem wapna węglanowego, które najlepiej sprawdza się w takich warunkach. Wykonałem badanie gleb przed oraz 1,5 roku po zabiegu wapnowania. Odczyn gleby z poziomu poniżej 5 pH, podniósł się na 6,2 pH, co jest jednoznacznym dowodem, iż wapnowanie nie jest żadnym chwytem marketingowym, to się po prostu sprawdza - komentuje i dodaje, że dzięki wapnowaniu plony wzrosły co najmniej o 30 proc. - Poza tym dzięki wapnowaniu znacznie zwiększyła się przyswajalność nawozów azotowych - mówi rolnik z Kuźnicy Starej.
Czytaj także:
Wapnowanie gleb - kiedy wapno tlenkowe, a kiedy węglanowe?
- Tagi:
- dawki wapna
- wapnowanie gleb