Wapnowanie gleb - dlaczego i kiedy?

Dlaczego wapnowanie gleb jest tak ważne? Kiedy najlepiej do niego przystąpić?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zalety wapnowania
Eksperci przekonują, że uprawa na glebach kwaśnych skutkuje spadkiem plonów oraz wzrostem kosztów produkcji. - Odczyn gleby jest czynnikiem, który decyduje o wielkości i jakości naszych plonów. Im kwaśniejsza gleba, tym słabsze przyswajanie składników mineralnych, niższa gruzełkowatość, większe zasklepienie gleby i blokowanie rozwoju systemu korzeniowego - tłumaczy Ireneusz Skuta, dyrektor handlowy WKG i dodaje, że gleba zbyt kwaśna jest mało żyzna, nasycona hamującymi wzrost i ukorzenienie roślin jonami wodoru, glinu czy manganu, natomiast uboga w inne minerały, takie jak potas, magnez i wapń. - Mocno zakwaszone gleby szybciej ulegają erozji i degradacji, mają także zaburzoną gospodarkę wodną, a uprawiane na nich rośliny są bardziej podatne na stres i narażone na choroby - mówi Ireneusz Skuta. PH można podnieść w prosty sposób - stosując wapno.
- Współczesne rolnictwo to przede wszystkim precyzyjne badania gleby i zaopatrzenie w składniki mineralne na podstawie ich wyników. Wapno (i zawarty w nim wapń) poprawia odczyn gleby, ale także jej strukturę i jakość próchnicy - wyjaśnia Ireneusz Skuta.
Poza tym nawożenie wapnem nawozowym jest niezbędne dla stworzenia odpowiednich warunków do wzrostu systemu korzeniowego roślin, wówczas są w stanie pobierać wodę z głębszych warstw gleby. - Jak wiemy, susza dotyka nasze rolnictwo coraz częściej, dlatego tym bardziej należy zadbać o odpowiedni odczyn, poprzez regularne wapnowanie. To prosty i stary jak świat, ale bardzo ważny zabieg agrotechniczny! - przekonuje Ireneusz Skuta. Adam Kamiński z firmy Lhoist dodaje, że wapnowanie zwiększa przyswajalność substancji odżywczych zawartych w glebie.
Kiedy wapnować?
Najlepszym okresem do zastosowania zabiegu wapnowania jest czas po żniwach. Wówczas wapno udaje się dokładnie wymieszać z glebą. - Po wysianiu, rolnicy powinni od razu grunt przeorać - radzi Adam Kamiński. Poza tym okres jesienno - zimowy jest dobry na wapnowanie z uwagi na odpowiednią wtedy wilgotność.
- Jest ona konieczna, aby wapno dobrze się przyswoiło w glebie. Nawozy wapniowe można stosować również w okresie wiosennym, należy jednak pamiętać, aby odczekać co najmniej 3-4 tygodnie przed wysiewem nasion czy sadzeniem roślin - tłumaczy Ireneusz Skuta.
- Tagi:
- wapnowanie gleb
- zalety
- termin