Wapno - sypkie czy granulowane?
Wapno granulowane czy wapno sypkie – jakie powinno się wybrać i po co się je stosuje? Ma ono szerokie zastosowanie w pielęgnacji roślin. Służy do nawożenia gleby i skutkuje jej odkwaszeniem, czyli podwyższeniem jej niskiego pH, co pozwala uzyskać wyższe uprawy rolnicze. Stosowanie wapna umożliwia równie dostarczenie roślinom niezbędnych dla nich pierwiastków. W ogrodnictwie wapno sypkie czy granulowane wykorzystuje się także do bielenia pni drzew.
Wapno granulowane czy sypkie – jakie wybrać?
Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jakie wapno jest lepsze – granulowane czy wapno sypkie – najlepiej zapoznaj się z radą eksperta:
- Jeżeli chodzi o sposób stosowania wapna, to wapna granulowane mają to do siebie, że pozwalają na precyzyjniejsze zastosowanie. Tu jednak pewien taki lapsus prawny — formalnie nie ma czegoś takiego, jak wapno granulowane, są tylko środki wapnujące, które mają postać granulowaną. Natomiast wszystko inne w formie sypkiej to są wapna — Krzysztof Graf, kierownik działu Agrochemicznej Obsługi Rolnictwa Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Poznaniu.
Pan Krzysztof Graf zwraca więc uwagę na ciekawy aspekt, a mianowicie, że określenie wapno granulowane jest używane potocznie, podczas gdy oficjalnie określa się je jako środki wapnujące w formie granulowanej.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru wapna?
Wapno granulowane i wapno sypkie powinno mieć odpowiednie parametry. Jak mówi ekspert:
- Jeżeli chcemy się bliżej przyjrzeć klasyfikacji nawozów wapniowych, to w tym celu można skorzystać z Rozporządzenia ministra gospodarki z 8 września 2010 r., które zawiera m.in. informacje na temat typu wapna. Jeśli więc ktoś jest dociekliwy i chciałby sprawdzić, jakie parametry powinno mieć kupowane wapno, to może dane, które otrzyma od sprzedawcy, skonfrontować ze wspomnianym dokumentem.
Jeżeli chcesz przeprowadzić dobre wapnienie gleb, to pamiętaj o tej zasadzie:
- Generalnie, o czym zresztą mówiłem już wcześniej, im bardziej rozrobione wapno, tym większa skuteczność i szybsze działanie. Nie powinno też dochodzić do takich sytuacji, żeby wapno jest zbrylone, czy są zbyt duże grudki. Taka struktura, będące najczęściej efektem niewłaściwego przechowywania lub słabego rozkruszenia kopaliny, utrudnia bowiem prawidłową aplikację nawozu, a środek nie będzie równomiernie rozprowadzony na polu.
Wapno jest ważnym środkiem używanym w rolnictwie i ogrodnictwie. Pomaga w uzyskaniu lepszych plonów przez poprawę jakości gleby. Nieważne, czy wybierzesz wapno granulowane, czy wapno sypkie – każde ma podobne działanie. Różnią się one między sobą przede wszystkim szybkością wchłaniania.
Jeżeli interesują Cię bieżące ceny rolnicze oraz najnowsze wiadomości rolnicze, to zapraszamy do zaglądania na nasz portal.