Wapno - kiedy kupować i jak przechowywać?
Czy kupowanie wapna na kilka miesięcy przed jego zastosowaniem to naprawdę dobry pomysł? Co w ogóle należy wiedzieć o przechowywaniu takiego nawozu?
Nawozy wapniowe zazwyczaj tańsze są w miesiącach wiosennych (kwiecień-czerwiec). Ma to związek z transportem, który drożeje w okresie żniw. W tym też czasie, właśnie ze względów finansowych, spora grupa rolników decyduje się na zakup wapna. Czy jest to rzeczywiście rozsądne rozwiązanie? Czy wapno przechowywane „w pryzmie” przez kilka miesięcy nie traci swoich właściwości?
- Nie ma takich terminów/okresów, które mówią, że wapno powinno być magazynowane „od do” czy „nie więcej niż miesiąc” (…). Wszystko należy od tego jak jest ono przechowywane. Ważne jest bowiem, żeby nie dochodziło do jego wymywania. Granulić (wszystko oczywiście zależy od rodzaju) się raczej nie powinno, może natomiast stracić swoje optymalne właściwości do rozsiewu (…). Jeżeli ktoś rzeczywiście decyduje się na wcześniejszy zakup, to powinien je złożyć na twardym podłożu i okryć. Pryzma powinna być ulokowana z dala od cieków wodnych. Wszystko po to, żeby chronić ją od wilgoci - mówi dr Piotr Ochal z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB.
Czym warto zabezpieczyć nawóz?
- Tutaj powinien wystarczyć zwykły materiał wodoszczelny, może to być np. plandeka albo zwykła folia. (…) - twierdzi nasz rozmówca. - W przypadku dłuższego pozostawienia pryzmy wapna tlenkowego bez okrycia może dojść do takich sytuacji, że tlenek będzie troszkę przechodził w węglan i taki nawóz będzie później wolniej działał. Natomiast nawozy wapniowe granulowane powinny być przechowywane z należytą starannością, najlepiej pod dachem, żeby nie dopuścić do ich namiękania czy przemakania, bo wtedy mogą stracić formę granuli i ich zaleta - forma granulowana właśnie - może zostać zniszczona, zatarta i wtedy takie wapno będzie trzeba rozsiać rozsiewaczami taśmowymi, a nie klasycznymi - dopowiada. Można też, o czym zapewne niewielu wie, poprosić naszego sprzedawcę dystrybutora o instrukcję przechowywania wapna. Ten powinien ją dla nas przygotować. Jeśli będziemy postępować zgodnie z nią, nasz nawóz nie powinien stracić swoich cennych wartości.