Wina z polskich winnic na Sylwestra
Czy to ziemia obiecana? Na pewno odpowiednie miejsce pod uprawę winorośli, która na glebach lessowych rośnie jak mało gdzie. Jest o tym przekonany Michał Zieliński, właściciel winnicy TERRA w miejscowości Malice Kościelne (gm. Lipnik, pow. opatowski). Uprawa liczy ok. 4 ha powierzchni.
- Z łac. terra oznacza ziemia – mówi Michał Zieliński - Staramy się pokazać aspekty ziemi, która pozwala na uzyskanie dobrych owoców, a w efekcie dobrego wina. Nasze uprawy są na ziemiach lessowych (gleba zasadowa), które są bardzo wskazane pod uprawę winorośli - mówi M. Zieliński, dodając, że przy uprawie winorośli tak samo ważne jak podłoże jest ukształtowanie terenu.
ZOBACZ TEŻ - WINNICA NA PAŁUKACH
Winnica TERRA w powiecie opatowskim położona jest na zboczu południowo-zachodnim.
- W polskich warunkach położenie i ukształtowanie terenu są kluczowe, by uzyskiwać odpowiednio dojrzałe owoce. Nie bez znaczenia jest nasłonecznienie. Winorośl potrzebuje dużo słońca. Tym bardziej jeśli planujemy wykorzystać owoce do produkcji wina. Grona muszą zgromadzić odpowiednio dużo cukru. Położenie winnicy na zboczu ogranicza również ryzyko przymrozków, które mogą być niebezpieczne dla upraw. Podobnie jak choroby grzybowe, które ograniczać możemy dzięki odpowiedniej pielęgnacji roślin i profilaktycznym zabiegom.
To dobry czas
Winorośle sadzimy na wiosnę albo na jesieni.
- Nasza winnica powstała w 2015 roku, wówczas obsadziliśmy pierwsze 2 hektary. Skąd w ogóle pomysł na taką działalność? Pomysł wziął się z marzeń pana Michała o własnym dobrym winie (w tamtym czasie zaczęły powstawać pierwsze winnice w regionie) oraz z podróży, m.in. do Ameryki Południowej, ale nie tylko. - Bardzo w pamięci utkwiła mi wyprawa po winnicach w Urugwaju, gdzie produkcja win jest na mniejszą skalę - to są małe kameralne winnice, ale bardzo urokliwe. Nie bez znaczenia były również zmiany w przepisach, jakie zaszły 2008 roku – od tej pory można w Polsce produkować i sprzedawać wino na potrzeby konsumentów – dodaje pan Michał.
Różne odmiany
W winnicy TERRA jest osiem odmian szczepów winorośli – pięć białych i trzy ciemne.
- To są krzyżówki z odmian winorośli właściwej vitis vinifera z odmianami mrozoodpornymi, dzięki czemu lepiej dostosowują się do naszych warunków klimatycznych. Wśród białych odmian mamy seyval blanc, solaris, johanniter, muscaris i hibernal, a czerwone to rondo, regent, cabernet cortis – wylicza właściciel.
Większej ilości owoców można spodziewać się już w trzecim roku od nasadzenia.
- Wtedy też formujemy te rośliny, nadając im docelowy kształt. W pierwszych dwóch latach prowadzimy rośliny pionowo do góry wzdłuż palików. W trzecim roku formujemy stałe ramię, z którego potem wyrastają jednoroczne pędy. Co roku jest cięcie zimowe. Forma uprawy, którą stosujemy, to tzw. sznur stały, wiedzę na ten temat można czerpać z różnych kursów i szkoleń, których jest coraz więcej w Polsce – mówi.
Różne podniebienia
Zapotrzebowanie na wino jest zróżnicowane w zależności od pory roku. Latem sprzedaje się bardziej wino białe, różowe, w miesiącach zimowych, kiedy jest chłodniej, powodzeniem konsumentów cieszą się wina czerwone.
- Produkujemy wina wytrawne, półwytrawne ,i półsłodkie. Z 4 ha można uzyskać kilkanaście tysięcy litrów wina. Do naszego wina nie dodajemy cukru. Na potrzeby win słodszych muszą być bardzo dojrzałe grona, dzięki czemu po fermentacji możemy zostawić w winie naturalnym cukier z owoców.
Wśród zabiegów pielęgnacyjnych stosujemy przerzedzanie roślin w trakcie sezonu, usuwanie nadmiarowych pędów. Ta uprawa wymaga pielęgnacji, to głównie praca ręczna. Kilkanaście tysięcy sadzonek, a trzeba zająć się każdą z nich wielokrotnie w ciągu sezonu – dodaje M. Zieliński.
Prace przy uprawie winorośli trwają od przełomu lutego/marca, kiedy zaczyna się cięcie, do początku listopada, kiedy zbierane są ostatnie owoce. Zima to czas na produkcję wina, które leżakuje w zbiornikach. Białe i różowe wino nadaje się już do spożycia na wiosnę. Warto, by czerwone wino poleżało dłużej. Może leżakować w butelkach lub dębowych beczkach. Wiadomo, że im starsze wino, tym lepsze.