Uprawa melona
Melon pochodzi z rejonu południowo-zachodniej Azji. Jego formy półszlachetne były już uprawiane ponad 2000 lat temu w krajach azjatyckich, Egipcie, Grecji oraz w Rzymie. Jak się uprawia ten owoc?
Cenne minerały
- Melon jest rośliną roczną o silnym systemie korzeniowym i płożącej się łodydze, dorastającej do 2 metrów długości, rozdzielnopłciową i jednopienną. Wymaga zapylenia przez owady - wyjaśnia Jarosław Górski z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. W wyniku prac hodowlanych uzyskano odmiany melonów plonujące dobrze w otwartym gruncie również w klimacie umiarkowanym. Odmiany te są dostępne w naszym kraju i nic nie stoi na przeszkodzie, by je uprawiać. Niemniej ze względu na wysokie wymagania termiczne tego gatunku, smaczniejsze i bardziej wartościowe owoce uzyskuje się z uprawy z zastosowaniem osłon z folii i włókniny. - O wartości odżywczej melonów decyduje zawartość cukrów, które występują pod postacią sacharozy. Ponadto melony zawierają pewną ilość białka, tłuszczów oraz witamin B1 i B2. W owocach znajdują się również: wapń, fosfor i żelazo. Pod względem smakowym oraz odżywczym owoce melona są bardziej wartościowe od owoców ogórka i kawona - zaznacza Jarosław Górski.
Lubi wysokie temperatury
Optymalne temperatury powietrza dla wzrostu roślin melona to temperatury powyżej 20C. Przy spadku temperatury do 0oC rośliny giną, a w temperaturze poniżej 15C, wzrost roślin jest zahamowany. Melon jest wrażliwy na wahania temperatury, reagując opadaniem kwiatów i zawiązków. Temperatura gleby powinna utrzymywać się na poziomie 20-22C. - Zapotrzebowanie melona na wodę jest zależne od fazy rozwojowej rośliny. Najwięcej wody potrzebuje w okresie przyrostu owoców. W fazie dojrzewania wilgotność zarówno gleby, jak i powietrza powinna być niska - wyjaśnia Jarosław Górski z WODR-u.
Przedplonowo sałata bądź rzodkiewka
Melon może być uprawiany po wszystkich roślinach z wyjątkiem dyniowatych. W roku uprawy, ze względu na późny termin sadzenia, może być uprawiana roślina przedplonowa, przykładowo sałata lub rzodkiewka. Gleba pod melona powinna być przygotowana tak, jak pod uprawę ogórka. Dla zaspokojenia wysokich wymagań pokarmowych należy sadzić go w pierwszym roku po oborniku. Dawka 300 - 400 kg na 100 m2 dobrze rozłożonego obornika bydlęcego powinna być wprowadzona do gleby jesienią. - Nawożenie mineralne stosujemy podobnie jak w uprawie ogórków, gdyż wymagania pokarmowe dla tych gatunków są bardzo podobne – standardowo może to być Azofoska w dawce 10 - 15 kg na 100 m2. Nawozy mineralne ze względu na późne sadzenie roślin melona lepiej wysiać wiosną – podkreśla Jarosław Górski. Jednym z warunków powodzenia uprawy melona jest przygotowanie zdrowej i dobrze ukorzenionej rozsady. W chwili sadzenia rośliny powinny mieć 4-5 dobrze wykształconych liści.
Melony pod agrowłókniną
Nasiona ze względu na trudno regenerujący się system korzeniowy należy wysiewać do doniczek w połowie kwietnia. W optymalnych warunkach w ciągu około 3 tygodni od pojawienia się wschodów otrzymuje się rozsadę o 4-5 liściach, którą wysadzamy na miejsce stałe na przełomie maja i czerwca. Do momentu wykształcenia kwiatów żeńskich dobrze jest uprawiać melony pod agrowłókniną. Rozsadę sadzi się w rzędy odległe o 100 - 120 cm lub pasy dwurzędowe, gdzie odległość między rzędami wynosi 80 - 100 cm a między pasami 100 - 120 cm. W rzędach rośliny umieszcza się w odległości 50 - 80 cm.
- Tagi:
- warzywa
- owoce
- agrowłóknina
- melony