Nastawili się na uprawę szparagów
Marcin i Krystyna Świderek z miejscowości Rzeczyca Ziemiańska Kolonia, pow. kraśnicki, woj. lubelskie od sześciu lat prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 23 ha, ukierunkowane na produkcję roślinną, głównie szparagów.
Zaczynali uprawę szparagów od powierzchni 1 ha. W tym roku rosną one już na obszarze 11 ha. Plantatorzy podejmują działania, by niedługo zajmowały one powierzchnię całego gospodarstwa. Chcą też systematycznie zwiększać areał gruntów w gospodarstwie poprzez zakup czy dzierżawę ziemi.
UPRAWA SZPARAGÓW - ZAŁOŻENIE PLANTACJI, PIELĘGNACJA ROŚLIN
- W tym roku uprawiamy też rzepak i pszenicę, ale są to uprawy przejściowe do chwili, gdy będziemy uprawiać tylko szparagi - mówi pan Marcin. Uprawa szparagów to bardzo wyspecjalizowana dziedzina. Według szacunków w Polsce zajmują one powierzchnię około 2500 ha. Jeszcze 5 lat temu zajmowały areał około 2 tysięcy ha. W Polsce produkuje się szparagi ze względu na duże możliwości eksportowe. Obecnie wzrasta również spożycie ich w kraju.
Produkcja szparagów jest pracochłonna i wiąże się z wysokimi kosztami jej rozpoczęcia. W pierwszym roku trwa przygotowanie sadzonek, czyli karp, oraz właściwego stanowiska. Dwa lata zajmuje pielęgnacja plantacji, natomiast dopiero w trzecim roku rozpoczyna się 10-letni okres plonowania. Po 12-13 latach od założenia dalsze prowadzenie plantacji jest nieopłacalne i trzeba ją likwidować. W okresie wegetacji trzeba usuwać zaschnięte pędy oraz spulchniać międzyrzędzia. Szparagi są także wrażliwe na zachwaszczenie.
PLONY SZPARAGÓW, ZBIORY NA PLANTACJACH
- Przez dziesięć lat pracowaliśmy z żoną przy uprawie szparagów w Anglii, tam można było nauczyć się wszystkiego od podstaw. Po powrocie do kraju podjęliśmy decyzję o uprawie szparagów w naszym gospodarstwie, uznając, że skoro im się opłaci, to i nam musi się opłacać- dodaje pan Marcin. Plony szparagów w ich gospodarstwie kształtują się na poziomie 3-4 ton z ha. Ten rok jest słabszy, ze względu na chłodną wiosnę. Ze zbytem nie ma problemów. Po ścięciu są one pakowane w pęczki po pół kg i przechowywane w chłodni, zanim trafią do odbiorcy, ale to wszystko przebiega sprawnie i szybko, by szparagi nie wysychały i traciły na wartości.
Zbiór szparagów rozpoczyna się zwykle pod koniec kwietnia ( w tym roku dopiero 12 maja) i trwa do końca czerwca. Potem rośliny przygotowywane są do następnego sezonu, czyli zbiorów w kolejnym roku. W Polsce szparagi uprawiane są na bielone i zielone wypustki. W gospodarstwie Świderków są produkowane tylko szparagi zielone, gdyż takim sprzyjają warunki glebowe i pogodowe.
ZOBACZ TEŻ - 250 SZTUK BYDŁA, 160 HEKTARÓW - INWESTUJĄ W SPRZĘT I NOWE TECHNOLOGIE (FILM)
SPRZĘT I PLANY GOSPODARSTWA NASTAWIONEGO NA PRODUKCJĘ SZPARAGÓW
- Zakładanie plantacji wiąże się z dużymi nakładami finansowymi. Na jednym hektarze sadzi się około 16 tysięcy karp. Zamawiamy je bezpośrednio u producenta z Holandii - mówi pani Krystyna. Gospodarze sukcesywnie unowocześniają swoje gospodarstwo poprzez zakup niezbędnego sprzętu, korzystając ze środków unijnych. Z programu „Młody rolnik” kupili opryskiwacz i bronę wirnikową. Do tej pory w gospodarstwie są dwa ciągniki Massey Ferguson o mocy 85 i 110 KM. Są to ciągniki z dawnych lat, zakupione jeszcze przez rodziców pana Marcina. Dlatego gospodarze myślą o nabyciu nowego ciągnika. W przyszłym roku planowana jest budowa nowoczesnej chłodni na przechowywanie szparagów. Dotychczasowa może pomieścić 6-7 ton tych warzyw, przed dwoma laty została ona adaptowana z dawnego budynku chlewni. Na Lubelszczyźnie gospodarstwa i pola charakteryzują się dużym rozdrobnieniem, stąd też szparagi uprawiane są na sześciu działkach, największa ma powierzchnię 4,60 ha.