Suszenie kukurydzy. Co warto wiedzieć?
Która metoda suszenia kukurydzy jest najbardziej efektywna? Czym sugerować się przy zakupie suszarni do zbóż? Jaka najbardziej nadaje się do małych i średnich gospodarstw?
Suszenie kukurydzy. Co warto wiedzieć?
Wysuszoną kukurydzę można łatwiej i bezpieczniej przechować, zwłaszcza w silosach, a następnie sprzedać za wyższą cenę lub przygotować z niej treściwszą paszę dla zwierząt. Warto zatem zwrócić uwagę na maszyny służące do suszenia kukurydzy i nie tylko.
Jakimi metodami można suszyć kukurydzę? Która najefektywniejsza?
Metod suszenia kukurydzy oraz innych gatunków ziaren jest wiele. Może ich być tak naprawdę tyle, ilu pomysłodawców.
- Są prymitywne, np. takie polegające na stosowaniu różnego rodzaju przerzucania surowca z miejsca na miejsce z jednoczesnym przewietrzaniem strumieniem suchego powietrza. Są też metody profesjonalne, gdzie zastosowanie mają specjalistyczne maszyny stworzone do suszenia - mówi Jarosław Noskowicz, kierownik do spraw produkcji i handu z firmy Dozamech. Dodaje: - Suszarnie także działają na zasadzie przerzucania surowca. Tutaj jednak, w momencie jego przemieszczania, do komory z suszonym surowcem wtłacza się strumień gorącego powietrza, uzyskiwany ze spalania oleju opałowego, gazu, różnych odmian węgla, słomy, peletu, brykietów lub innych ekologicznych surowców.
Zdaniem naszego rozmówcy, najlepszym surowcem do suszenia jest paliwo typu olej opałowy lub gaz. - Nie mamy problemów z jego zabezpieczeniem. Poza tym dzięki niemu możemy również wykorzystać jedną i tę samą komorę spalania - zaznacza specjalista. Podkreśla jednocześnie, że w przypadku zastosowania innych źródeł ciepła wymagany jest dodatkowy kocioł do spalania surowca. - Nabycie profesjonalnego kotła wcale nie jest tanie - powiedziałbym, jest bardzo kosztowne - uważa specjalista
Czym sugerować się przy doborze suszarni do kukurydzy?
Jarosław Noskowicz radzi, aby przy doborze maszyny suszącej sugerować się przede wszystkim docelową ilością ziarna przewidzianego do przyszłego suszenia. - Jeśli przewidujemy duże przeroby i w jednym miejscu, można pomyśleć o maszynie stacjonarnej. Tutaj należy się jednak liczyć z dużo większymi kosztami zakupu, a także uzyskaniem stosownych pozwoleń budowlanych – zaznacza nasz rozmówca. Na tym nie kończy. - W przypadku, gdy przewidujemy docelowo średnie i małe przeroby, i użytkowanie w różnych miejscach, sugerowałbym maszynę przewoźną. Posiada ona bardzo ważną zaletę - nie jest tu wymagane żadne zgłoszenie ani pozwolenia budowlane; nie ponosi się tu żadnych kosztów z tym związanych. Ponadto maszyny przewoźne, jak sama nazwa wskazuje, można też przemieszczać w różne wybrane czy konieczne miejsca eksploatacji – mówi specjalista.
Nasz rozmówca zwraca również uwagę na to, aby przy zakupie suszarni sugerować się, oprócz ceny, wyposażeniem maszyny, dostępnością części i serwisu. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza w okresie suszenia ziaren.
Jaki typ suszarni dla małych i średnich gospodarstw?
Dla małych i średnich gospodarstw, według Jarosława Noskowicza, odpowiednie są maszyny suszące typu przewoźnego o pojemności od 9 t do 25 t ładowności (w przeliczeniu dla mokrej kukurydzy). To one cieszą się dużym zainteresowaniem wśród rolników.
Wspomniane suszarnie można załadować specjalną wanną o długości 5 lub 6 m (jako opcja). To ona wyrzuca z przyczepy poprzez układ ślimaków ziarno do przenośnika poziomego suszarni. Ten z kolei podaje je do kosza suszącego lub też za pomocą przenośnika hydraulicznego.
Jarosław Noskowicz mówi, że do tej pory najczęściej kupowanymi elementami wydzielającymi ciepło do suszarni były palniki olejowe. Zaznacza, że miało to związek z możliwością przemieszczania tej maszyny i łatwością dostarczenia w każde miejsce każdej ilości paliwa. W obecnej chwili dość dużym zainteresowaniem w kontekście zapytań ofertowych cieszą się napędy na wał traktora. Wymaga to wstawiania dla układu napędowego traktora (od 80kM, nastawienie obrotów wałka - od 540obr/min, moc prądnicy - min. 5,6 kW).
Na rynku dostępne są też suszarnie z zastosowanym napędem mechanicznym za pomocą Wałka Odbioru Mocy (WOM). - Umożliwia to nam pracę bez energii elektrycznej, a co za tym idzie, mamy możliwość pracy suszarni w dowolnym miejscu bez konieczności dostępu do sieci elektrycznej. W modelu tym jest również zainstalowany piec opalany pelletem słomianym z możliwością wymiany na piec olejowy lub gazowy. Piec opalany pelletem jest rozwiązaniem ekologicznym - mówi specjalista.
Koszty zużycia energii elektrycznej wylicza każdy użytkownik indywidualnie – w zależności od umowy z dostawcą energii elektryczne, znając moc napędów oraz czas ich pracy.