Susza rolnicza na terenie 7 województw
W jakich uprawach występuje? Gdzie są największe deficyty wody? Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa opublikował raport.
Jak podaje IUNG, największy deficyt wody w trzecim okresie raportowania tj. od 11 kwietnia do 10 czerwca 2021 r. notowany był na obszarze Równiny Gryfickiej i na Wysoczyźnie Łobeskiej od -150 do -169 mm.
Susza rolnicza w tym okresie występowała na terenie 7 województw:
- zachodniopomorskiego
- lubelskiego
- pomorskiego
- łódzkiego
- warmińsko-mazurskiego
- świętokrzyskiego
- mazowieckiego
Suszą objęte zostały cztery uprawy:
- zboża jare
- zboża ozime
- truskawki
- krzewy owocowe
Które uprawy ucierpiały najbardziej?
Największy zasięg suszy rolniczej od 11 kwietnia do 10 czerwca br. występował wśród upraw zbóż jarych. Jak podaje IUNG, niedobory wody w tych uprawach odnotowano w 170 gminach (6,86% gmin Polski) na obszarze 2,01% gruntów ornych kraju.
Suszę zaobserwowano również w uprawach zbóż ozimych. Notowano ją w 107 gminach (4,32% gmin Polski) na obszarze 0,78% gruntów ornych kraju.
Ucierpiały także truskawki i krzewy owocowe. W przypadku tych upraw suszę zarejestrowano ją kolejno w: 60 gminach (2,42% gmin Polski) na obszarze 0,48% gruntów ornych kraju oraz w 51 gminach (2,06% gmin Polski) na obszarze 0,34% gruntów ornych kraju.
Najzimniejszy kwiecień od... 24 lat!
Według danych IUNG, tegoroczny kwiecień w stosunku do normy wieloletniej był zimniejszy: w południowo-wschodniej części kraju o 1 stopień Celsjusza, we wschodniej o 1-2 stopnie, w środkowej Polsce od 2 do 4 stopni, a w zachodnich rejonach było zimniej nawet o 3-4 stopnie.
Zimny był również maj. Najchłodniej było w północnych i południowych rejonach Polski, w których notowano temperaturę powietrza od 10 do 12 stopni, a miejscami, w południowych krańcach kraju nawet 8-10 stopni.
Wyraźnie cieplej było już w pierwszej dekadzie czerwca. Najwyższa temperatura notowana była w szerokim pasie Polski środkowej.
Plony niższe o przynajmniej 20%
- Stwierdzamy, że niedobory wody dla roślin uprawnych od 11 kwietnia do 10 czerwca były bardzo zróżnicowane. Największy deficyt wody odnotowano w woj. zachodniopomorskim, gdzie stwierdzamy wystąpienie suszy, powodującej obniżenie polonów przynajmniej o 20% w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych w średnich warunkach pogodowych w czterech uprawach. W woj. lubelskim suszę notowano w trzech uprawach, w łódzkim i pomorskim w dwóch, natomiast w warmińsko-mazurskim, świętokrzyskim w oraz mazowieckim po jednej uprawie. Najmniejsze niedobory wody występują w zachodniej, południowej Polsce oraz na Mazowszu i na obszarze Żuław Wiślanych - podsumowuje komunikat IUNG.
ZOBACZ TAKŻE: OHZ Garzyn stawia na uprawę bezorkową. Potężny ciągnik w akcji [VIDEO]
- Tagi:
- susza rolnicza
- IUNG
- deszcz