Susza przyspieszyła zbiór kukurydzy
Susza sprawiła, że kukurydza w niektórych miejscach jest w katastrofalnym stanie. Rolnicy nie czekają ze zbiorem.
Łatwym sposobem wyznaczenia optymalnego terminu zbioru kukurydzy na kiszonkę jest obserwacja linii mlecznej ziarnika. Gdy znajduje się ona w odległości 1/3 od podstawy ziarniaka to zawartość suchej masy kształtuje się na poziomie 35%. Przy normalnym przebiegu pogody w końcowym okresie wegetacji kukurydzy zawartość suchej masy zwiększa się o 0,5% dziennie, a przy bardzo ciepłej pogodzie wzrost ilości suchej masy może wynosić 0,75%.
Ze względu na brak opadów, zbiory kukurydzy na kiszonkę musieliśmy przyspieszyć. Nie pamiętam, abyśmy kiedykolwiek zbierali kukurydzę tak wcześnie. Pozostawienie roślin na polu dłużej przyniosłoby tylko gorsze efekty. Jeśli chodzi o ilość zebranej masy jest ona podobna do tej, uzyskanej w zeszłym roku. Jakość ziarna jest jednak zdecydowanie gorsza - mówi Łukasz, rolnik z Zalesia (woj. wielkopolskie)
Po lipcowych opadach i suszy, która po nich przyszła, kukurydza w niektórych rejonach wygląda dramatycznie. Suche i niskie rośliny, kolby słabo zaziarnione lub co gorsze 4–5 drobnych kolb zamiast jednej dorodnej i silne porażenie głownią guzowatą.
W lipcu w niektórych częściach Polski były plantacje bardzo silnie dotknięte przez suszę, gdzie rośliny nie przekraczały 0,5 m wysokości i prawie całe zaschły, można było jednak znaleźć pola z roślinami o pełnym wzroście również z objawami niemal całkowitego bądź częściowego zasychania, jak również pola o zróżnicowanym stopniu uszkodzenia wegetatywnych i generatywnych organów przez niedobór wody i silną operację promieni słonecznych. Susza spowodowała szarozielone przebarwienia liści i ich niedorozwój. Liście zaczęły się zwijać, a następnie zamierały. Problem jest także, jeśli chodzi o ilość kolb, jest ich kilka, jednak są one drobne i w większości przypadków niestety niezaziarnion - informuje dr hab. Mariola Staniak z IUNG.
ZOBACZ TAKŻE: Czy susza odbiła się na kondycji traw?