Sucha zgnilizna kapustnych. Czy chronić przed nią rzepak? [REKOMENDACJE]
Co do walki ze suchą zgnilizną kapustnych na plantacjach rzepaku ozimego polecają w tym sezonie przedstawiciele czołowych firm zajmujących się produkcją/sprzedażą środków ochrony roślin?
Oto najnowsze rekomendacje:
Małgorzata Talarek, ADAMA Polska
Przeciwko suchej zgniliźnie polecamy zastosowanie Poleposition 300 EC w dawce 0,3-0,6 l/ha, zapobiegawczo lub bezpośrednio po wystąpieniu pierwszych objawów choroby, w fazie 6-9 liści rzepaku. Zawarty w produkcie protiokonazol jest najszybciej działającym z triazoli. Substancja czynna przenika do wiązek przewodzących, gdzie jest transportowana systemicznie. Poleposition 300 EC ma szeroką rejestrację co ułatwi zarządzanie produktem w gospodarstwie. Oprócz rejestracji jesiennej w rzepaku produkt posiada rejestrację wiosenną przeciwko suchej zgniliźnie, zgniliźnie twardzikowej oraz czerni krzyżowych.
Maciej Sroczyński, ROTAM
Spekfree 430 SC jest środkiem grzybobójczym w formie płynu do sporządzania emulsji wodnej o działaniu układowym, do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego w rzepaku ozimym. Fungicyd ten zawiera w swoim składzie tebukonazol w ilości 430 g w 1 litrze środka. Wykazuje on dodatkowo korzystny wpływ na rozwój roślin rzepaku.
Jesienią, środek należy stosować zapobiegawczo lub po wystąpieniu pierwszych objawów chorób, w stadium 4-8 liści rzepaku (BBCH 14-18) do zwalczania suchej zgnilizny kapustnych, czerni krzyżowych i szarej pleśni. Maksymalna zalecana dawka w tym okresie dla jednorazowego zastosowania środka to 0,45 l/ha. Jego jesienne aplikacja poprawia również zimotrwałość roślin rzepaku, poprzez pobudzenie systemu korzeniowego i zahamowanie wzrostu części nadziemnej rzepaku.
Wiosną, do zwalczania ww. chorób, fungicyd należy stosować w fazie wydłużania pędu głównego (BBCH 30-39), w maksymalnej zalecanej dawce dla jednorazowego zastosowania: 0,6 l/ha.
Zaleca się opryskiwanie drobnokropliste, a zalecana ilość wody to 200-400 l/ha.
Produkt występuje na polskim rynku także pod następującymi nazwami handlowymi: Bounty 430 SC, Ventoux 430 SC, Toledo Extra 430 SC.Na uwagę zasługuje formulacja środka, w formie skoncentrowanego płynu do sporządzania emulsji wodnej (SC). Tego typu formulacje wymagają wysokiej precyzji i zaawansowanej technologii podczas produkcji. Preparaty te mimo stanu płynnego zawierają nierozpuszczalną substancję aktywną w postaci bardzo rozdrobnionych cząstek stałych, których wielkość zawiera się w przedziale od 1 do 10 mikrometrów, przy czym 50% cząstek powinna zawierać się w przedziale poniżej 2,5 mikrometrów. Dodatkowo zawierają dyspersanty zapobiegające osiadaniu cząstek na dnie i dysperganty wpływające na ich równomierne rozproszenie (dlatego preparaty te nie wymagają stałego mieszania w zbiorniku opryskiwacza). Taka formulacja tworzy z wodą ciecz roboczą, która ułatwia precyzyjne zastosowanie środka i zapewnia bardzo dokładne i równomierne pokrycie opryskiwanych roślin.
Kolejne rekomdacje na str. 2