Stonka atakuje ziemniaki
Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa w swoich komunikatach ostrzega przed stonką ziemniaczaną.
Decyzję o sposobie i terminie zwalczania stonki ziemniaczanej na plantacjach ziemniaka, zdaniem PIORiN, należy podjąć po przeprowadzeniu obserwacji występowania stadiów rozwojowych szkodnika oraz po ocenie jego liczebności.
• 1-2 zimujących chrząszczy na 25 roślin lub
• 10 złóż jaj na 10 roślin lub
• 15 larw na jednej roślinie
- Najefektywniejszym, ekonomicznie uzasadnionym terminem wykonania zabiegu zwalczającego stonkę ziemniaczaną jest przeprowadzenie go, gdy większość larw na plantacji osiągnęło stadium rozwojowe L2-L3 - uważa Inspekcja. - W przypadku rozciągniętego w czasie składania jaj i wylęgu larw stonki ziemniaczanej oraz masowego, licznego pojawu chrząszczy letnich I pokolenia może zachodzić konieczność powtórzenia zabiegów zwalczających - dodaje PIORiN.
Liczne wychodzenie chrząszczy zimowych stonki zeimniaczenj odbywa się wiosną, gdy temperatura gleby przekroczy 15oC. - Masowe składanie jaj rozciągnięte jest w czasie, a w temperaturze poniżej 12oC może być wstrzymane. Rozwój jaj w zależności od temperatury waha się od 10 do 19 dni. Larwy do pełnego rozwoju potrzebują 11-30 dni - podaje Inspekcja. Zaznacza przy tym, że masowe wychodzenie chrząszczy pokolenia letniego przypada zazwyczaj pod koniec lipca i na początku sierpnia.