Środki owadobójcze - co musisz o nich wiedzieć?
Insektycydy to skuteczne preparaty zwalczające owady w roślinach. Na co zwrócić szczególna uwagę przy ich stosowaniu?
W zasadzie trudno znaleźć roślinę uprawną, która nie jest narażona na ataki pasożytnicze ze strony owadów. To duży problem i rolnicy czy leśnicy mają z nim do czynienia w każdym sezonie. Niektóre owady nie niszczą całkowicie roślin, a jedynie osłabiają ich kondycję. Zdarzają się jednak takie rodzaje insektów, które dokonują prawdziwych spustoszeń w uprawach. Nie pozostaje zatem nic innego jak podejmowanie skutecznych przeciwdziałań poprzez stosowanie insektycydów.
Głównym składnikiem każdego takiego środka ochrony jest chemiczna substancja aktywna, która w przypadku konkretnego preparatu ma funkcję odpowiednio oddziałującą na organizm zagrażający roślinom uprawnym. Ze względu na sposób działania w roślinie insektycydy dzieli się na powierzchniowe oraz układowe. Pierwsze pozostają i działają na powierzchni rośliny uprawnej. Drugie wnikają do rośliny i razem z sokami przemieszczają się do poszczególnych jej części. Insektycyd, aktywny w tkankach roślinnych, staje się trujący dla owadów szkodliwych.
Planując wybór insektycydu, należy oczywiście kierować się etykietą rejestracyjną - czy dany preparat posiada rejestrację do zwalczania danego szkodnika w interesującej nas uprawie i czy będzie dla naszej uprawy bezpieczny - uważa Paweł Głowicki menedżer ds. upraw rolniczych firmy Arysta LifeScience, wiodącego producenta środków ochrony roślin.
Termin stosowania insektycydów należy dostosować do etapu, w którym dana populacja szkodnika przekroczyła próg szkodliwości, a rośliny uprawne weszły w fazę, w której są najbardziej wrażliwe na uszkodzenia przez żerujące na nich insekty.
Stosowanie chemicznych środków ochrony roślin jest obecnie i pozostanie w najbliższych latach podstawową metodą ochrony upraw przed agrofagami. Dla większości gatunków szkodników nie ma opracowanych alternatywnych metod i sposobów ochrony. Środki ochrony roślin należy stosować w sposób bezpieczny dla środowiska – zgodnie z opisem na opakowaniu.
Podstawowym czynnikiem decydującym o wyborze środka chemicznego jest temperatura, w której działa najskuteczniej oraz okres karencji i prewencji. Ponadto prawidłowo dobrana dawka środka ochrony roślin, odpowiednie przygotowanie cieczy użytkowej i właściwie wykonany zabieg opryskiwania mogą decydować o skuteczności.
Ochrona przed szkodnikami wymaga przygotowania się i bogatej wiedzy producenta rolnego. Wiedza ta, jest szczególnie ważna w ochronie rzepaku, gdzie mamy do czynienia z duża liczbą pasożytów wymagających zwalczania, ale także z ochroną owadów pożytecznych, w tym zapylających. Jednym z takich preparatów jest Sumi-Alpha 050 EC, działający na najważniejsze szkodniki żerujące na tę roślinę. Jest on jednocześnie najbezpieczniejszym dla pszczół środkiem owadobójczym. Dodatkowo jest również zarejestrowany w takich uprawach jak: pszenica ozima, pszenżyto ozime, kapusta głowiasta.
Faktem jest, że przez długie przebywanie na polach i budowanie bogatej masy zielonej, liczba owadów szkodliwych, które żerują na rzepaku, stale rośnie. Owady szkodliwe dla rzepaku ozimego można podzielić na te, które występują w trakcie jesiennej wegetacji oraz gatunki pojawiające się wiosną. Do najważniejszych szkodników rzepaku należą : śmietka kapuściana, chowacz brukwiaczek, chowacz czterozębny, słodyszek rzepakowy, pryszczarek kapustnik oraz chowacz podobnik.
Dokonując wyboru, należy uwzględnić preparaty stosowane na danych uprawach w latach poprzednich. Wykonując zabiegi chemicznego zwalczania owadów stosuje się insektycydy z różnych grup chemicznych przemiennie, aby w wyniku aplikowania jednego preparatu nie doprowadzić do wykształcenia się odporności szkodnika
Bardzo ważną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę przed opryskiem, są warunki pogodowe. Zabieg powinien być prowadzony w temperaturze odpowiedniej dla danego preparatu, zgodnie z zaleceniami na etykiecie. Pamiętać też należy, żeby opryskiwanie roślin wykonywać przy braku lub słabym wietrze, najlepiej przy dużym zachmurzeniu, lecz tak by uniknąć opadów w trakcie i jakiś czas po wykonaniu działania.
Uważajmy na pszczoły!
Unikajmy również substancji nieselektywnych, które mogą zaszkodzić pszczołom. Na wszystkich preparatach z rodzaju pyretroidów jest zawarta informacja o prewencji substancji aktywnych dla tych owadów. Niektóre mają kilka godzin, a niektóre nie mają żadnej. Pamiętajmy jednak, że wiele substancji aktywnych z tej grupy insektycydów działa bardzo słabo lub w ogóle nie działa w wysokich temperaturach. Stąd powinniśmy pomyśleć o wykonywaniu oprysków wieczorem lub nawet w porze nocnej, po oblocie pszczół.
- Tagi:
- insektycydy
- szkodniki
- rzepak
- opryski