Sprawdź środki ochrony roślin
Rolnicy w tym roku nie obserwowali z zadowoleniem aury. Były nagłe ocieplenia, a później, gdy się nikt tego nie spodziewał - przymrozki. Teraz plantatorzy borykają się z chwastami. Czas zastosować środki do zwalczania chwastów.
Ziemia nadal zamarznięta
Tegoroczna zima nie rozpieszczała roślin. Najpierw ciepły styczeń. Później zboża bez okrywy śnieżnej zaatakowały silne mrozy. Mimo że od kilkunastu dni przymrozki występują tylko w nocy, ziemia nadal jest zamarznięta. Woda, która gromadzi się na polach, nie może wsiąknąć do gruntu.
Szczególnie widać mączniaka
Ciepła jesień i zima sprzyjały rozwojowi chwastów i szkodników. Dlatego rolnik musi się liczyć ze stosowaniem środków ochrony roślin. – Jeśli jesienią nie przeprowadzono ochrony w zbożach czy rzepaku, to zwalczanie chwastów wiosną będzie znacznie trudniejsze, bo chwasty przerosły. To samo jest z chorobami, ponieważ można zaobserwować bardzo silną ich inwazję. Na zbożach widać szczególnie mączniaka. Na plantacjach z rzepakiem często widać braki nawozowe, gdyż susza w listopadzie nie pozwoliła na pobór składników pokarmowych. Opady w grudniu oraz sprzyjająca wegetacji pogoda, złagodziły widoczne na roślinach skutki niedoboru pokarmu - zwłaszcza fosforu (antocjanowe przebarwienia na roślinach rzepaku) – wyjaśnia Andrzej Obst, specjalista z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.
Tylko sprawdzone środki ochrony roślin
Rolnik, zanim kupi środki ochrony roślin, powinien wiedzieć, że nie może nabyć ich z niesprawdzonego i nielegalnego źródła. Nie należy kupować produktów zaopatrzonych w instrukcje stosowania w języku innym niż polski. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że są to towary podrobione, zawierające w swoim składzie substancje chemiczne, które stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt oraz środowiska. Wyniki badań podrobionych środków ochrony roślin wskazują, że zawierają one niejednokrotnie niebezpieczne zanieczyszczenia, które mają właściwości rakotwórcze i mutagenne, i mogą stanowić zagrożenie dla osób stosujących podrobione preparaty oraz spożywających skażoną nimi żywność.