Siejesz kukurydzę? To powinieneś wiedzieć
Wyróżniamy 6 odmian botanicznych kukurydzy uprawnej. Różnią się zarówno pod względem budowy anatomicznej, jak i kształtu ziarniaka. Najczęściej na naszych polach spotykamy przedstawicielki dwóch odmian botanicznych kukurydzy uprawnej: Zea mays var. indentata Sturt - kukurydza pastewna (tzw. koński ząb/typ dent) i Zea mays var. indurata Sturt - kukurydza zwykła (tzw. szklista/typ flint). Eksperci tłumaczą, czym różnią flinty od dentów.
Flint czy dent? Eksperci komentują
Stanisław Wójtowicz
menedżer produktów kukurydza i słonecznik
RAGT Semences Polska
Odmiany kukurydzy przede wszystkim różnią się budową ziarna oraz możliwością jego wykorzystania. Ziarno typu flint jest przydatne do produkcji kasz, grysu i mąki. Ziarno typu dent jest przydatne do produkcji skrobi i alkoholu. Odmiany typu flint są z reguły niższe i mniej ulistnione, jednak mają o wiele lepszy start początkowy (wigor) i mogą być siane wcześniej (w mniej dogrzaną glebę), są mniej wrażliwe na niskie temperatury, można je siać na glebach bardziej zwięzłych mniej się nagrzewających (zimnych). Odmiany typu dent powinny być siane w glebę dobrze ogrzaną. Radzą sobie lepiej na słabych i suchych stanowiskach. Jest też zasadnicza różnica w kwestii oddawania wody z ziarna. Odmiany typu flint są z reguły wcześniejsze, ale gorzej oddają wodę z ziarna.
Odmiany typu flint są uważane za lepsze w żywieniu bydła ze względu na proces trawienia skrobi w żwaczu (a właściwie na jego niepełne trawienie) i przesuwanie do jelita cienkiego (tzw. skrobia by-pass). Jednakże odmiany o ziarnie typu dent są bardziej ulistnione i z reguły osiągają wyższy plon ogólny suchej masy.
W Polsce, poza grupą średnio-późną, gdzie mamy odmiany o typie ziarna dent, pozostałe grupy, więc wczesna i częściowo średnio-wczesna jest zdominowana odmianami o ziarnie mieszanym typu flint-dent. Odmiany te posiadają cechy tych typów ziarna.
Marcin Cackowski
manager regionalny
OSEVA Polska
Odpowiadając na to pytanie, należałoby się przyjrzeć preferencjom naszych klientów - czyli rolników. Patrząc wstecz, mogliśmy zaobserwować w Polsce - od ok. 2 lat - wzrost zainteresowania kukurydzami o tzw. dwukierunkowym sposobie wykorzystania, czyli kiszonka/ziarno. Wielu naszych klientów chce mieć możliwość dokonywania wyboru w momencie dojrzałości kiszonkowej, a ma to związek z zapotrzebowaniem na paszę bądź jej brakiem w danym momencie. Dlatego skłaniałbym się do rozwiązania typu flint/dent, flint/semi-dent w zależności od tego jakiej używamy nomenklatury lub semi-dent/dent bądź semi-dent. Nasze odmiany, posiadające kolbę z ziarniakami flintowymi i dentowymi, takie jak CEGUT, ASTRINGA, OP PYRA, BRINGA, ROBLETO czy CEMORA, to rozwiązania łączące w sobie cechy obu rodzajów ziarna. Ziarniaki flintowe (wypukłe) przeważnie zawierają w sobie duży udział skrobi szklistej, która jest bardzo pożądana w skarmianiu zwierząt ze względu na bardzo dobrą strawność w jelicie cienkim przeżuwaczy. Ziarniaki dentowe zaś szybko oddają wodę i zawierają duży udział skrobi mączystej - mniej zwartej, która rozkłada się w większym stopniu w żwaczu co jest efektem mniej pożądanym w skarmianiu, a bardziej w zastosowaniu ziarnowym.
Krzysztof Wójcik
zastępca dyrektora ds. hodowli roślin
Małopolska Hodowla Roślin Sp. z o.o.
Odmiany typu flint mają mniejsze wymagania termiczne w okresie wschodów, mogą więc być wysiewane wcześniej. Zwykle są nieco słabiej ulistnione, wcześniej zaczynają kwitnąć i wcześniej osiągają dojrzałość fizjologiczną, ale ziarno tych odmian wolniej oddaje wodę.
Skrobia zawarta w ziarnie szklistym (flintowym) w mniejszym stopniu trawiona jest w żwaczu a w stopniu większym w jelicie cienkim (tak zwana skrobia by-pass), dzięki czemu dostarcza żywionym krowom więcej energii.
Odmiany dent są zwykle późniejsze niż odmiany flint. Wyższy potencjał plonowania odmian późnych jest faktem.
Przede wszystkim należy wybrać odmianę z grupy wczesności dostosowanej do regionu, w którym zamierza się uprawiać kukurydzę. Kolejnym czynnikiem jest późniejsze wykorzystanie ziarna: na cele młynarskie i do produkcji grysu bardziej przydatne są odmiany flint, do produkcji skrobi i alkoholu lepsze są odmiany o ziarnie dentowym. Dobrym rozwiązaniem jest wybór odmian o ziarnie w typie pośrednim, które łączą w sobie zalety obu tych typów, czyli możliwość wczesnego siewu i bardzo szybki początkowy rozwój roślin z bardzo wysokim potencjałem plonowania.
Czytaj także: Po prostu szok. Zebrał przeszło 20 t kukurydzy z ha. Jak to zrobił?