Rzepak ozimy. Jesienne szkodniki w natarciu!
Uwaga na jesienne szkodniki w rzepaku ozimym.
Ostrzega przed nim Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu w specjalnym komunikacie na Platformie Sygnalizacji Agrofagów. Lustracja pola w Winnej Górze wykazała bowiem uszkodzenia liści spowodowane przez larwy gnatarza rzepakowca oraz gąsienice sówkowate.
- Młode larwy gnatarza rzepakowego zeskrobują tkankę i wygryzają niewielkie otwory, natomiast starsze zjadają całe liście, pozostawiając gołożery - informuje IOR-PIB.
Zaznacza jednocześnie, że podstawą do wykonania zabiegu insektycydowego jest przekroczenie progu ekonomicznej szkodliwości - czyli gdy na jednej roślinie występuje jedna larwa gnatarza w fazie BBCH 11-19.
AKTUALNE CENY RZEPAKU W SKUPACH. KLIK
Na liściach rzepaku ozimego, jak wynika z obserwacji IOR-PIB w Winnej Górze, zauważono również pojedyncze larwy tantnisia krzyżowiaczka. Próg ekonomicznej szkodliwości dla tego agrofaga to z kolei: jedna larwa na jednej roślinie (BBCH 12-19).
Na tym nie koniec. Na liściach rzepaku ozimego w Winnej Górze spostrzeżono też liczne osobniki mączlika oraz mszycy kapuścianej i brzoskwiniowej.
- Warto zwrócić w obecnym czasie szczególną uwagę na mszycę brzoskwiniową, wyrządzane przez nią szkody związane z przenoszeniem wirusów m.in. wirusa żółtaczki rzepy nasilają się w ostatnich latach - uczula w komunikacie IOR-PIB.
Czytaj także: