Rzepak na 300 ha w różnych systemach - ocena odmian i sezonu [VIDEO]
Przedsiębiorstwo Agro-Ferm w Wierzbicy Górnej (woj. opolskie) gospodaruje na ok. 1.350 ha. Specjalizuje się m.in. w produkcji rzepaku. Uprawia go w różnych systemach. Jest zadowolone z odmian mieszańcowych - tzw. hybryd.
Struktura zasiewów w gospodarstwie Agro-Ferm przedstawia się następująco: 500 ha pszenicy, 300 ha rzepaku, 250 ha kukurydzy, 40 ha buraków cukrowych, 60 ha jęczmienia ozimego oraz 200 ha użytków zielonych. O to, by wszystko, na nich "zagrało", dba agronom Michał Adaszyński. Ważnym profilem gospodarstwa jest także produkcja zwierzęca. - Mamy ok. 1 tys. sztuk bydła. Możemy się pochwalić (...) pierwszym miejscem w woj. opolskim w wydajności mleka. Ta wydajność wynosi ok. 11 tys. litrów od krowy za 2020 r. - mówi Michał Adaszyński. Zwierzęta są dojone w hali udojowej na karuzeli. - Ten system jak najbardziej zdaje egzamin. Jesteśmy w stanie w krótkim czasie wydoić odpowiednią ilość krów - zaznacza nasz rozmówca.
Jakie odmiany rzepaku i dlaczego?
- Podstawowym kryterium doboru odmian jest doświadczenie z poprzednich lat, znajomość profilu gospodarstwa i znajomość gleb, a także warunków panujących - to pierwsze. Po drugie - wyniki badań Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych. Po trzecie - hodowla, z którą współpracujemy - wylicza Michał Adaszyński. Na tym nie koniec. - Bardzo dobrze układa nam się współpraca z firmą Pioneer. Przedstawiciel dobiera nam odmiany zarówno rzepaku, jak i kukurydzy - dobiera je do danego pola, do terminu siewu, do płodozmianu - dodaje.
PT303
O wariantach uprawy rzepaku na str. 2