Rzepak - jakie mikroelementy, po co i kiedy?
Kiedy stosować mikroelementy?
Daniel Dąbrowski zaznacza, że nie należy odkładać zabiegu nawożenia mikroelementami do momentu wystąpienia pierwszych objawów niedoboru, które wielokrotnie są trudne do analizy.
- Zabieg doraźny zawsze skutkuje bowiem pewnym zaburzeniem w prawidłowym budowaniu plonu. Dla rzepaku najważniejsze jest sukcesywne uzupełnianie/nawożenie borem, ponieważ w naszym kraju ponad 80% gleb ma niską naturalną zasobność w ten pierwiastek. Następnie ważny jest także mangan (szczególnie przy odczynie gleby znacznie powyżej 6,0). Dopiero po regulacji zaopatrzenia roślin w te dwa składniki komponujemy kolejne z miedzią, molibdenem, cynkiem i żelazem - radzi specjalista z PODR-u.
- Przy nawożeniu mikroelementami, dokarmianie dolistne należy uznać za nadrzędne, ponieważ pokrywa to całość zapotrzebowania roślin na te składniki. W miarę możliwości najlepiej też łączyć je z ochroną insektycydową i/lub fungicydową - dodaje. Na co zwracać uwagę przy zakupie nawozów? - Przy wyborze preparatu warto sprawdzić, czy poza substancjami odżywczymi preparat zawiera również adiuwanty, przeciwdziałające zmywaniu nawozu przez deszcz oraz emulgatory i dyspersanty, utrzymujące jednorodność cieczy roboczej - radzi Daniel Dąbrowski. - Oprócz dodatków poprawiających skuteczność wchłaniania należy zwrócić oczywiście na zawartość interesującego nas składnika - jego formę (sole, chelaty) i zbilansowanie dostosowane do konkretnego zapotrzebowania pokarmowego rośliny - dodaje.
Czytaj także: