Rzepak i soja nadal tanieją
Ceny rzepaku i soi w Unii Europejskiej wciąż spadają. Dlaczego?
Na paryskiej giełdzie Euronext w Paryżu sierpniowy kontrakt na rzepak kontynuował spadki. Przez tydzień obniżył wartość o 1,8% do 350 Euro/t wobec 356,3 Euro/t (-2,9%) przed dwoma tygodniami (spadek o 6,3 Euro/t).
- Rzepak był pod dominującym wpływem spadkowych nastrojów dla soi w Chicago oraz Canoli w Kanadzie - informuje FAMMU/FAPA.
Według prognoz ekspertów FAMMU/FAPA, zbiory rzepaku w UE mogą znaleźć się na poziomie 21,2 mln ton do 22 mln ton - czyli poniżej zeszłorocznego. Pierwsze doniesienia z rzepakowych żniw we wschodniej części Europy mówią o dobrych plonach.
Na rynku rzeczywistym staniała większość surowców oleistych, olejów, a także śrut. Z kolei w Wielkiej Brytanii rzepak podrożał. Stało się to za sprawą obniżania wartości tamtejszej waluty. - Funt brytyjski kontynuował spadek wartości i znalazł się na poziomie najniższym od 31 lat wobec dolara amerykańskiego oraz był najtańszy od 3 lat wobec Euro - informuje FAMMU/FAPA.
Soja
Na giełdzie towarowej w Chicago lipcowy kontrakt terminowy na soję w ciągu tygodnia obniżył znacząco wartość aż o 44,3 USD/t (-10,3%) do 387,4 USD/t. Oznacza to najniższą wartość od mniej więcej dwóch miesięcy.
Wbrew szacunkom areału zasiewów (zgodnie z raportem USDA z poprzedniego tygodnia), które okazały się mniejsze niż przewidywano, w tym tygodniu dominował wpływ prognoz sprzyjającej pogody dla wegetacji soi. Dodatkowo nastąpił spadek cen ropy. Przekłada się to na Zespół Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych obniżeniem cen olejów roślinnych, zwłaszcza palmowego.
- Czynniki te zachęciły dużych uczestników rynku tj. fundusze inwestycyjne do wyprzedaży, co zaowocowała dużym spadkiem cen soi w ciągu tygodnia - wskazuje FAMMU FAPA.
Rynek soi nadal odznacza się dużą chwiejnością. Zachęca to graczy do spekulacji.
- Tagi:
- ceny rzepaku
- UE
- ceny soi