Żniwa 2016 nie należały do łatwych
Dokonano krótkiego podsumowania tegorocznych żniw w Rolniczych Zakładach Doświadczalnych Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB. Z przedstawionych informacji wynika, że zbiory zbóż i rzepaku nie należały do łatwych, a ich plony są bardzo zróżnicowane.
W RZD Błonie-Topola niedobór opadów istotnie wpłynął na obniżkę plonów i jakość ziarna pszenicy ozimej. - Wysoki poziom opadów i podtopienia pól w rejonie funkcjonowania RZD Wielichowo (w sąsiedztwie kanału rzeki Obry) utrudniły lub uniemożliwiły zbiór zbóż i rzepaku ozimego na części plantacji - informuje zastępca dyrektora IUNG-PIB prof. dr hab. Stanisław Krasowicz.
Z kolei w wieloobiektowym RZD „Kępa-Puławy” odznaczało się bardzo duże różnice plonów zbóż i rzepaku pomiędzy gospodarstwami - Pulki, Sadłowice, Osiny, Kępa - i poszczególnymi polami. Plony pszenicy ozimej w gospodarstwie „Kępa”, w zależności od pola (jakości gleb i wilgotności), wynosiły od 3 do ponad 9 t z ha. Natomiast średnie plony pszenicy ozimej w RZD „Kępa- Puławy” kształtowały się poniżej 5 ton. Jeśli chodzi o rzepak, to część plantacji wymarzła, zbierano więc plony z mniejszej powierzchni (pola były jednak ubezpieczone).
Daje się także zauważyć relatywnie duże zróżnicowanie plonów w RZD. W Werbkowicach plony pszenicy ozimej kształtują się na poziomie 9 t z ha, a jarej około 5 t z ha. W RZD Wielichowo najlepiej plonowało pszenżyto ozime, dając około 5 ton. Warto przy tym podkreślić, że przy zbiorze zbóż niektóre RZD stale korzystały z usług kombajnowych, np. RZD Bonie-Topola. - Takie rozwiązanie jest podyktowane rachunkiem ekonomicznym i specyfiką produkcji - zaznacza zastępca dyrektora IUNG-PIB.
W RZD Werbkowice, gdy nastąpiła awaria kombajnu, z pomocą przyszli życzliwi sąsiedzi, pomagając swoim sprzętem przy zbiorze zbóż. - Jest to niewątpliwie przejawem więzi RZD Werbkowice ze środowiskiem rolniczym regionu, ale i solidarności tych, których łączy szacunek dla ziemi „wszystkim chleb dającej” - uważa prof. dr hab. Stanisław Krasowicz
Dyrektorów RZD, podobnie jak wielu rolników, niepokoi niski poziom cen skupu zbóż, który kształtuje efekty ekonomiczne gospodarowania. Wpływa on również na przyszłe decyzje produkcyjne związane z wysiewem ozimin. - Problemem kluczowym jest kształtowanie poziomu intensywności produkcji w roku przyszłym. Na plony w roku 2017 będą miały wpływ nakłady poniesione jesienią bieżącego roku - zwraca uwagę zastępca dyrektora IUNG-PIB.
Czytaj także:
- Tagi:
- plony zbóż
- żniwa 2016
- RZD IUNG
- rzepak