Resztki pożniwne - wszystko, co musisz o nich wiedzieć!
Jakie są zalety stosowania resztek pożniwnych? O czym należy pamiętać pozostawiając je na polu? Dlaczego warto sięgać po preparaty przyspieszające ich rozkład?
Jeśli zależy nam na tym, by gleba była bogata w składniki odżywcze, musimy pamiętać o dostarczaniu jej materii organicznej. Najbardziej powszechnym źródłem tych cennych składników jest obornik. - Prawidłowo przechowywany zawiera nie tylko znaczną zawartość makroelementów tj. NPK Mg, ale również mikroelementy takie jak bor, miedź, cynk, molibden czy kobalt. Z każdymi 10 tonami nawozu na pole wnosimy około 700 kg materii organicznej - wyjaśnia Daniel Dąbrowski, specjalista ds. technologii produkcji zbóż i rzepaku z Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu. Problem pojawia się jednak, gdy tego nawozu nie posiadamy. - Specjalizacja gospodarstw ukierunkowanych wyłącznie na produkcję roślinną pozbawia je cennego źródła materii organicznej, którą wraz z plonem zabierają z pola. Przykładowo z 1 ha plantacji zbóż zabieramy z plonem około 0,49 tony materii organicznej - dodaje Daniel Dąbrowski.
Zalety resztek pożniwnych
W jaki sposób zrekompensować zubożenie gleby po zbiorach? Pozostawiając i przyorując na polu resztki pożniwne, a więc na przykład słomę zbożową. - Resztki pożniwne to przede wszystkim materia organiczna, ale także duża porcja składników pokarmowych. Pozostawiając je na polach, wpływamy więc korzystnie na reprodukcję gleby po okresie wegetacji, poprawiamy jej właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne oraz wydajność kompleksu sorpcyjnego - tłumaczy Agnieszka Nitek, dyrektor handlowy Greenland Technologia EM Sp. z o.o. Tomasz Bolek z Tradecorp dodaje, że prawidłowo uprawione i odpowiednio zmineralizowane resztki pożniwne to wartościowy nawóz oraz źródło próchnicy. - Za tym idzie lepsza retencja wody oraz oszczędności w nawożeniu - zaznacza.
Jak przekonuje Daniel Dąbrowski, poprzez pozostawienie resztek pożniwnych możemy podwyższyć temperaturę gleby, co może skutkować szybszymi wschodami np. kukurydzy. - Dodatkowo pozostawienie ścierniska może poprawiać magazynowanie wody z rosy i opadów. Do systemów, które właśnie w ten sposób zagospodarowują resztki w wierzchniej warstwie pola, należą m. in. systemy siewu bezpośredniego, czyli jedynie nacięcie redlicą gleby i wysiew nasion oraz system uprawy pasowej, a więc spulchnienie pasa za pomocą kultywatora pasowego, wysiew nasion w pasie uprawionym i pozostawienie pasa ścierniska obok - tłumaczy Daniel Dąbrowski.
Doradca PODR przestrzega także przez minusami stosowania resztek pożniwnych, do których należą przede wszystkim formy przetrwalne patogenów obecne w słomie (np. sprawcy chorób podstawy źdźbła w przypadku zbóż lub larwy omacnicy prosowianki w przypadku kukurydzy).
Resztki pożniwne kontra susza rolnicza - o tym na str. 2.