Przymrozki, a okres ochronny ubezpieczenia
Rolnicy nie otrzymają odszkodowań z ubezpieczalni za straty wynikające z przymrozków?
Na chwilę obecną trudno określić, jakiego rzędu straty poniosą rolnicy i sadownicy w związku z przymrozkami, jakie pojawiają się od kilku dni w różnych częściach Polski. Całkowicie przed negatywnymi skutkami nie da się jednak uchronić. Na aurę z niepokojem przede wszystkim spoglądają właściciele sadów. Mają świadomość, że przymrozki mogą spowodować, iż pąki i kwiaty, które już wykształciły się na drzewach i krzewach owocowych mogą nie przetrwać. To oznacza, że zebranych owoców latem będzie mniej. Ratunkiem, w takich przypadkach, mogłoby być ubezpieczenie od przymrozków. Sęk w tym, że wielu rolników zaczęło podpisywać umowy z zakładami ubezpieczeń dopiero w sobotę, 15 kwietnia, a więc w chwili, gdy weszła w życie znowelizowana ustawa o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.
Choć jeszcze w marcu zakłady ubezpieczeniowe oznajmiały, że kampania ruszy z początkiem kwietnia, ostatecznie w wielu przypadkach stało się to dopiero w połowie miesiąca. I gdyby umowy zaczęły obowiązywać w dniu ich zawarcia, nie byłoby tragedii. Jest jednak inaczej. Okres ochronny następuje dopiero po 2 tygodniach od podpisania umowy (karencja). To oznacza, że sadownik, który zawarł polisę 15 kwietnia, otrzyma odszkodowanie za ewentualne straty w wyniku np. przymrozków, które pojawią się dopiero 29 kwietnia. Za straty, które pojawiają się teraz - w ramach rekompensaty nie otrzyma ani złotówki! Taki problem będzie miał sadownik Michał Andrzejak. - Jeśli zgłosiłem chęć ubezpieczenia 20 marca, powinien przyjechać likwidator szkód i powiedzieć, że w ciągu 2 tygodni panu nie ubezpieczymy drzew, ale już się liczy panu karencja. Nie twierdzę, żeby nie było tej karencji, bo ja bym sobie to ubezpieczył nawet w lutym czy w styczniu, tylko żeby była taka możliwość. A teraz pozostaje z ogromnym kłopotem - wyjaśnia sadownik. W podobnej sytuacji może być o wiele więcej rolników!
Z prośbą o komentarz w tej sprawie zwróciliśmy się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Póki co odpowiedzi nie otrzymaliśmy, natomiast resort rolnictwa opublikował dziś na swej stronie wyjaśnienie, w którym informuje, iż "wiosenną sprzedaż dotowanych ubezpieczeń upraw rolnych na nowych warunkach, korzystniejszych dla producentów rolnych, w szczególności dla właścicieli sadów, rozpoczęło od 10 kwietnia br. Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych. Pozostałe zakłady ubezpieczeń rozpoczęły sprzedaż polis ubezpieczenia od 15 kwietnia br."
Przymrozki i szacowanie strat - wzór wniosku
Resort rolnictwa podał, iż dotychczas nie otrzymał informacji o strat wynikających z przymrozków. Jednak w celu ułatwienia ewentualnych prac komisji do szacowania strat w ministerstwie został opracowany jednolity, uproszczony, interaktywny wzór wniosku, który znajduje się na stronie MRiRW: http://www.minrol.gov.pl/Informacje-branzowe/Niekorzystne-zjawiska-atmosferyczne-pomoc.