Jaka pszenica po burakach czy kukurydzy?

Buraki zebrane, kukurydza też - czekać zatem z zasiewem pszenicy do wiosny czy przystąpić do tego teraz? Jakie odmiany wybrać?
W tym względzie warto pomyśleć o przewódkach - to odmiany zbóż jarych, w tym pszenicy, które mogą być wysiane w okresie późnojesiennym, a w sprzyjających warunkach nawet zimą. Uprawia się je zazwyczaj po roślinach późno schodzących z pól - kukurydzy na ziarno, burakach cukrowych czy soi - gdy siew zbóż ozimych jest ryzykowny lub gdy jest na niego po prostu za późno.
Przewódki to rośliny, które posiadają pewien poziom zimotrwałości i odporności na niskie temperatury. Nikt nie może jednak zagwarantować, że przetrwają one, podobnie jak inne formy zbóż, w ekstremalnych warunkach, "bez szwanku". Przewódki najlepiej jednak zimują w fazie szpilkowania bądź wytworzonego kiełka. Na tym etapie bowiem nie odżywiają się jeszcze z gleby za pośrednictwem korzeni a z ziarniaka. Z tego też względu mają zapewniony odpowiedni dostęp substancji pokarmowych. To też zapewnia im dynamiczny start wiosną.
Swoją wiedzą i spostrzeżeniami w tym zakresie dzieli się z nami hodowca dr Tadeusz Drzazga z Stacji Hodowli Roślin-Kobierzyce Małopolskiej Hodowli Roślin. Ekspert przypomina o tym, co raz więcej osób z różnych stron naszego kraju zwraca się do niego z następującymi zapytaniami: dopiero zebrałem kukurydzę, bo wcześniej nie szło wjechać na pole - siać pszenicę ozimą czy jarą? Przed takimi dylematami stają również plantatorzy buraków cukrowych i soi. Wielu z nich rozważa siew pszenic jarych posiadających cechę tzw. przewódek, tym bardziej że ostatnie zimy do mocnych nie należą. Czy jest to dobre rozwiązanie?
- Moim zdaniem można siać jak najbardziej. (...). Odmiana pszenicy, którą teraz można siać, to np. Harenda czy Izera. Przytoczę też może taką historię: W 2008 r. na początku grudnia zasialiśmy kilkanaście krajowych odmian pszenicy jarej. W styczniu natomiast mieliśmy kilka dni z mrozami do - 15-20 stopni C - praktycznie bez okrywy śnieżnej. Rośliny były w fazie szpilkowania, niektóre miały drugi liść. One sobie z tym dobrze poradziły - mówi dr Drzazga.
Odsyła również do jednych z nowszych badań w tym zakresie, które prowadzą Stacje Doświadczalne Oceny Odmian - COBORU w różnych rejonach Polski .
Odmiany jare czy ozime - które z nich lepiej plonowały na Podlarpaciu i Pomorzu? ===> Patrz str. 2