Przedwiośnie 2022 - raport o stanie upraw
Zima 2021/2022 nie należała do ciężki. Nie mieliśmy do czynienia z gwałtownymi spadkami temperatur bez okrywy śnieżnej. W jakiej kondycji są więc oziminy - zboża i rzepaki?
Na przełomie lutego i marca sprawdziliśmy, co słychać na polach.
Polska
Rafał Romaniuk, agronom z firmy Dr Green przyznaje, że w tym momencie sytuacja na polach przedstawia się optymistycznie na terenie całej Polski. - Łagodna zima pozwoliła na przezimowanie w dobrej kondycji zarówno rzepaku, jak i zbóż. Jeśli rzepak został posiany w terminie, to jego kondycja przedstawia się dobrze, chodź już są przebarwienia wskazujące na brak fosforu i azotu - tłumaczy specjalista. Zwraca jednocześnie uwagę, że na rzepakach sianych w późniejszym terminie lub przesiewanych, tych przebarwień jest stosunkowo mniej. Jest to spowodowane tym, że wegetacja jeszcze nie ruszyła.
Jeśli chodzi o kondycję zbóż, to te siane w terminie - według Rafała Romaniuka - wyglądają również dobrze. W zbożach sianych po terminie sytuacja przedstawia się jednak nieco inaczej niż w rzepakach. - Nie są jeszcze dobrze rozkrzewione i w związku z tym warto się zastanowić nad wczesnym zabiegiem dokrzewiającym - mówi agronom. Zwraca przy tym uwagę na następującą rzecz: - W przeważającej części kraju wegetacja już ruszyła lub ruszy lada moment. Na chwilę obecną największym problemem są zastoiny wody na polach, które skutecznie uniemożliwiają jakikolwiek wjazd w pole.
Co zrobić, aby wzmocnić oziminy?
- Jeśli chodzi o poprawienie kondycji roślin na polach, to zarówno w uprawie rzepaku jak i zbóż można zastosować startowe nawożenie nawozami Dr Green. Wysoka koncentracja składników pokarmowych, łatwa i szybka przyswajalność zadziała na rośliny odstresowująco po zimowym zatrzymaniu wegetacji. Nawozy Dr Green z formułą MikroActiveTM i MakroActiveTM, zastosowane w odpowiednim terminie i zalecanej dawce, wpłyną na lepsze pobieranie i wykorzystanie makroelementów zawartych w glebie - radzi agronom.
O sytuacji na ślaskich polach na str. 2