Program wapnowania gleb 2023. Jakie zmiany? Jaka stawka dopłaty?
Podobnie, jak w poprzednich latach, również i w tym można ubiegać się o dofinansowanie do wapnowania gleb. W 2023 roku pojawiły się jednak istotne zmiany, z którymi warto się zapoznać.
Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gispodarki Wodnej od 2020 realizują przedsięwzięcie pod nazwą „Ogólnopolski program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie” na lata 2020-2023. W jego ramach rolnicy mogą ubiegać się o dotacje do wapna nawozowego.
Dopłaty także dla większych gospodarstw
Od grudnia 2022 roku obowiązuje nowy formularz wniosku. Dotychczas beneficjentami programu byli tylko rolnicy posiadający gospodarstwa do 75 ha. Grono uprawnionych do dopłat powiększono o większe gospodarstwa. Ale, jak podaje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, "gospodarstwa powyżej 75 ha użytków rolnych mogą uzyskać dofinansowanie do zakupu wapna nawozowego lub środka wapnującego niezbędnego do wysiewu na powierzchni nieprzekraczającej 75 ha użytków rolnych w ciągu 1 roku kalendarzowego". Tym rolnikom do uwzględnionego jednego hektara będzie przysługiwała stawka 100 zł/t.
Czytaj także: Jak kupić dobry nawóz wapniowy?
Stawki dopłat do wapnowania
Jakie dopłaty otrzymają mniejsze gospodarstwa? Przedstawia to poniższa tabela:
-
do 300 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz CaO+MgO) dla gospodarstw o powierzchni nie przekraczającej 25 ha użytków rolnych,
-
do 200 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz CaO+MgO) dla gospodarstw o powierzchni powyżej 25 ha, ale nie przekraczającej 50 ha użytków rolnych,
-
do 100 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz CaO+MgO) dla gospodarstw o powierzchni powyżej 50 ha, przy czym gospodarstwa powyżej 75 ha użytków rolnych mogą uzyskać dofinansowanie do zakupu wapna nawozowego lub środka wapnującego niezbędnego do wysiewu na powierzchni nieprzekraczającej 75 ha użytków rolnych w ciągu 1 roku kalendarzowego.
Realizacja programu wapnowania gleb rozpoczęła się w 2019 r i potrwa do 2023 r. Jego beneficjentem mogą być posiadacze użytków rolnych o pH gleby poniżej lub równej 5,5.
W jaki sposob można ubiegać się o środki?
Formularz wniosku należy pobrać ze strony internetowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska (są one dostepne także na stronie Krajowej Stacji Chemiczno - Rolniczej). Poprawnie wypełnioną i zweryfikowaną wersję elektroniczną wniosku należy wydrukować, opatrzeć czytelnym podpisem i złożyć zgodnie z przynależnością terytorialną drogą pocztową lub osobiście w Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej.
2) Do wniosku należy dołączyć:
- opinię Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej o zalecanej dawce CaO lub CaO+MgO, wydaną na podstawie badania odczynu (pH) gleby;
- fakturę (oryginał) za zakup wapna nawozowego lub środka wapnującego.
Ważne jest umieszczenie na fakturze informacji o typie i odmianie zakupionego wapna nawozowego lub środków wapnujących oraz zawartości CaO lub CaO+MgO.