Podziwiały 730 odmian róż
730 odmian róż podziwiały uczestniczki wyjazdu do zakładu doświadczalnego Śrem Wójtowstwo. Obejrzały też kolekcję miłorzębu japońskiego.
Grupa pań z powiatu pleszewskiego uczestniczyła w wyjeździe szkoleniowym zorganizowanym przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Kobiety udały się do Zakładu Doświadczalnego Oceny Odmian Śrem Wójtostwo Z przyjemnością obejrzały i wysłuchały historii powstania zakładu oraz informacji na temat prowadzonych doświadczeń. Historię przedstawił pan Roman Wojciechowski - pracownik zakładu oraz wielki pasjonat roślin.
Aż 730 odmian róż
Ogromne wrażenie na uczestniczkach wyjazdu wywarła kolekcja róż licząca około 730 ich odmian. Są to odmiany wchodzące w skład wielu grup ogrodowych. Ciekawie prezentowały się róże wielkokwiatowe, rabatowe, okrywowe, pnące i parkowe. Niewiele jest kwiatów wywołujących tyle emocji i mających tak wiele uroku. Na świecie wyhodowano tysiące ich odmian. Różnią się one od siebie wielkością i pokrojem krzewów, barwą i zapachem kwiatów oraz obfitością i terminem kwitnienia. Przeogromna różnorodność gatunkowa i kolorystyczna zebrana w jednym miejscu bardzo zaskoczyła uczestniczki. Odnajdowały różne szczegóły i niespotykane detale.
Kolejkcja róż ciągle się rozrasta
Pan Roman poinformował zainteresowane panie, że kolekcja stale się rozszerza. - Wiosną tego roku dosadzono zostały nowe kwatery róż z 153 ich odmianami. Zakład Doświadczalny Oceny Odmian stara się o certyfikat CPVO, aby móc wykonywać badania na całą Europę. Brak takiego certyfikatu powoduje, że możemy badać tylko do krajowego systemu i nie możemy wydawać certyfikatu na całą unię. Odmiany, które trafiają do zakładu, są opisywane i zostają w kolekcji. Nowo zgłoszona odmiana - aby została zarejestrowana - musi się różnić od innych jedną cechą ważną gospodarczo.
Problemy w uprawie róż
Pan Roman, zapytany o tegoroczne problemy, jakie wystąpiły na plantacji, poinformował, że w tym roku pojawiły się mszyce, przędziorek oraz mączniak prawdziwy. Udzielając praktycznych wskazówek technologicznych, zaznaczył, że najlepszym okresem sadzenia róż jest październik albo wczesna wiosna, nie lato.
Róże a nazwiska
Bardzo miłym akcentem dla wizytujących pań było odszukanie wśród hodowców róż nazwiska Stanisława Żyły pochodzącego z miejscowości Wilcza w gminie Kotlin, sąsiadującej z gminą Pleszew. Hodowca w 1957 r. ukończył Wyższą Szkołę Rolniczą (późniejszą Akademię Rolniczą) w Poznaniu. Z uczelnią tą związał całe swoje życie zawodowe, pracując w Katedrze Roślin Ozdobnych. Panie z ciekawością wysłuchały informacji i obejrzały znajdujące się w kolekcji wybrane odmiany stworzone przez hodowcę. Stanisław Żyła jest twórcą 15 ciekawych odmian. Do najpopularniejszymi w jego dorobku należą takie jak: Chopin, Venrosa, Jarocin, Mercury 2000 oraz Św. Tereska. Pan Roman podkreślił, że odmiana Venrosa rośnie w ogrodach papieskich Castel Gandolfo. A sam Profesor Żyła pomimo podeszłego wieku cały czas odwiedza ZDOO Śrem Wójtostwo.
Panie obejrzały również kolekcję miłorzębu japońskiego licząca około 70 odmian. Pełne pozytywnych wrażeń i bardzo zadowolone ze spotkania, podziękowały panu Romanowi za dużą dawkę fachowej wiedzy.
Czytaj także: