Bezpieczny strój do oprysków
Stosując środki chemiczne, należy dbać o zachowywanie zasad bezpieczeństwa. Służy temu również ubieranie odpowiedniego stroju.
Podstawowe elementy ubioru to: kombinezon z kapturem (jeśli nie ma kaptura - czapka z daszkiem), rękawice, buty - wykonane z nienasiąkliwego materiału, dobrze dopasowana maska i gogle (szczelne i dopasowane do twarzy).
RĘKAWICE DO BEZPIECZNYCH OPRYSKÓW
- To nie mogą być pierwsze z brzegu rękawice, tylko takie, które chronią nas przed substancjami chemicznymi. O tym dowiemy się, patrząc na piktogramy, które są na rękawicach - kolbka wskazuje na ochronę przeciwchemiczną, młotek - że jest odporna również na uszkodzenia mechaniczne - tłumaczy dr Joanna Gałązka z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.
KOMBINEZON DO BEZPIECZNYCH OPRYSKÓW
Jeśli chodzi o kombinezon, nie może to być malarski, robotniczy, tylko taki, który ma klasę ochrony przeciwchemicznej - kategorii 3, typ 4 albo 6 (oznaczenia zawarte są na opakowaniu, a także wszyte lub wklejone wewnątrz). Jeśli kombinezon ma kaptur, stanowi on wystarczającą ochronę dla głowy (można też założyć czapkę z daszkiem). Mankiet kombinezonu powinien znajdować się na mankiecie rękawicy. Rękawice powinny być dopasowane.
OCHRONA NÓG, OCHRONA OCZU - BEZPIECZNE OPRYSKI
Nogawki kombinezonu muszą zakrywać cholewy buta. Ważne jest także to, że nie mogą to być jakiekolwiek robocze buty. Powinny być wykonane z nienasiąkliwego materiału np. gumy, winylu czy neoprenu.
Należy też chronić oczy - albo specjalną maską, albo goglami (powinny być szczelne, dobrze dopasowane do twarzy, z przezroczystą szybką, która nie będzie zaburzała widzenia).
CZYTAMY ETYKIETY, BY BEZPIECZNIE WYKONAĆ OPRYSKI
Na co powinniśmy zwracać uwagę? Przede wszystkim na etykietę dołączoną do opakowania środka ochrony roślin. - Lektura etykiety dołączonej do opakowania środka ochrony roślin to jest obowiązek. Powinniśmy o tym pamiętać za każdym razem, jak sięgamy po produkt. Nie ulegajmy wrażeniu, że te informacje są takie same. Czasami niuanse, które się w tych etykietach znajdują, mogą zaważyć o tym, czy prawidłowo i bezpiecznie - dla siebie i dla środowiska - ten środek zastosujemy - podkreśla dr Joanna Gałązka.
ZOBACZ TEŻ FILM - JAKI STRÓJ UBRAĆ, BY BEZPIECZNIE PRZEPROWADZIĆ OPRYSKI
CO JESZCZE WARTO I TRZEBA WIEDZIEĆ, BY BEZPIECZNIE WYKONAĆ OPRYSKI?
Maska jest konieczną ochroną dróg oddechowych operatora podczas pracy bez szczelnej kabiny.
Jakie kryteria powinna spełniać?
- oznakowanie symbolem CE z czterema cyframi,
- szczelne i komfortowe dopasowanie do twarzy,
- ochrona przed pyłami, oparami i aerozolem, powstającymi podczas przeprowadzania zabiegu.
Niezbędnym minimum jest stosowanie półmaski z filtrem przeciwpyłowym P2 lub P3, a w przypadku środków działających gazowo - półmaski filtrująco pochłaniającej z filtrami P2/A2.
Maseczka powinna być dobrze dopasowana. Tylko taka naprawdę nas chroni.
Jeśli mamy gogle, dopasowujemy je z maseczką w taki sposób, by nawzajem sobie nie przeszkadzały.
Co składa się na odpowiedni strój podczas stosowania ŚOR?
Kombinezon ochronny jednorazowego użytku - ochrona skóry podczas przygotowywania cieczy użytkowej, mieszania i stosowania środków ochrony roślin.
Dwuczęściowy kombinezon ochronny wielokrotnego użytku - ochrona skóry podczas przygotowywania cieczy użytkowej, mieszania i stosowania środków ochrony roślin.
Rękawice ochronne - ochrona rąk podczas przygotowywania cieczy użytkowej, mieszania i stosowania środków ochrony roślin. Rękawice z nitrylu najlepiej chronią dłonie przed stężonymi środkami ochrony roślin i rozpuszczalnikami.
Maska - ochrona układu oddechowego przed mgłą, kurzem, zapachem, przed rozpyloną cieczą użytkową i parą lub oparem. Użycie maski jest obowiązkowe, kiedy na etykiecie - instrukcji produktu zaznaczono konieczność ochrony przed parą lub oparem.
Ekran ochronny - ochrona oczu i twarzy, przed ochlapaniem, rozpryskiem, znoszonym preparatem podczas mieszania, przygotowywania cieczy użytkowej.
Gogle - ochrona oczu. Są obowiązkowe, kiedy na etykiecie - instrukcji produktu zaznaczono konieczność ochrony oczu.
Źródło: www.bezpiecznie.org