Ochrona buraka cukrowego przed chwastami
Zwalczanie chwastów na plantacjach buraków cukrowych jest sprawą priorytetową. Duże zachwaszczenie może bowiem prowadzić do znacznych strat w plonie.
Monika Najduk, specjalistka ds. ochrony roślin z Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego - Oddział Stare Pole podkreśla, że rozwojowi chwastów sprzyja przede wszystkim: późny termin siewu, uprawa w szerokich międzyrzędziach oraz wolny wzrost siewek w początkowym okresie ich wzrostu. - Okres, w którym rośliny buraka cukrowego narażone są najbardziej na konkurencyjne oddziaływanie chwastów, przypada na 8-9 tydzień po wschodach. Duże zachwaszczenie w tym okresie może prowadzić do znacznych strat w plonie korzeni buraka cukrowego - zaznacza Monika Najduk.
Specjalistka PODR-u zwraca uwagę na integrowaną uprawę buraka cukrowego. - W integrowanej metodzie walki z chwastami w buraku cukrowym herbicydy stanowią jedynie uzupełnienie niechemicznych metod ich zwalczania. Jednakże działanie środków ochrony roślin uzależnione jest od wielu czynników, między innymi od: biologii chwastu, stopnia zachwaszczenia, umiejętności rozpoznawania poszczególnych gatunków chwastów w bardzo wczesnych fazach rozwojowych. Z kolei skuteczność zabiegu zależy od: optymalnego terminu wykonania zabiegu, doboru odpowiedniej substancji aktywnej, zastosowania adiutantów w przypadku wystąpienia niesprzyjających warunków atmosferycznych oraz od warunków atmosferycznych i jakości wody użytej do sporządzenia cieczy użytkowej - tłumaczy Monika Najduk.
Pracownica PODR-u zaznacza, że zarejestrowane herbicydy do zwalczania chwastów jedno- i dwuliściennych można stosować przed wschodami buraka cukrowego lub podczas wegetacji rośliny uprawnej w dawkach maksymalnych, za pomocą dawek dzielonych opartych na dwóch lub trzech zabiegach.
- W systemie dawek dzielonych stosowanie herbicydów oparte jest na fazach rozwojowych chwastów i w większości przypadków zależy ono również od fazy rozwojowej samego buraka cukrowego. Herbicydy w dawkach dzielonych stosuje się na chwasty w fazie liścieni do fazy 2 liści właściwych. Kolejne zabiegi przeprowadza się w zależności od panujących warunków atmosferycznych w odstępach 5 do 12 dni. Zaletą stosowania dawek dzielonych jest obniżenie kosztów poniesionych na ochronę plantacji oraz ograniczenie ujemnych skutków działania substancji chemicznych na środowisko naturalne - informuje Monika Najduk.
Specjalistka PODR-u podkreśla, że mimo powszechnego stosowania herbicydów zabiegi mechaniczne stanowią ważne narzędzie walki z chwastami, a w przypadku burakochwastów i ślazu zaniedbanego są jedynym skutecznym sposobem na ich zwalczenie. - Do aktywnych narzędzi, które pozwalają na niszczenie chwastów można zaliczyć: pielniki szczotkowe, palcowe, szczotkowo-palcowe lub wąsowe, jak również pielnik torsyjny i pielnik pneumatyczny - wylicza Monika Najduk. Na ten temat wypowiadają się również specjaliści Südzucker Polska S.A: - W zwalczaniu chwastów na plantacjach powszechnie stosuje się środki chemiczne. Powinny one być wykorzystywane jako ważne, ale nie jedyne narzędzie regulacji zachwaszczenia. Istotne znaczenie mają także działania profilaktyczne, do których zaliczyć należy m.in. przestrzeganie zasad prawidłowego zmianowania, wybór stanowiska pod uprawę, odpowiednią agrotechnikę, wysiew w optymalnym terminie dobrych jakościowo nasion oraz nawożenie. Dodają przy tym, że warunkiem powodzenia ekonomicznego programu odchwaszczania buraków jest uzyskanie kontroli nad chwastami już po pierwszym zabiegu. Aby to osiągnąć, powinno się wykonać zabieg na chwastach jeszcze w fazie liścieni, stosując małe dawki herbicydów (dawki dzielone). Poz tym zabieg należy wykonać, gdy temperatura przy gruncie nie jest wyższa niż 20°C. - Jeżeli temperatura w czasie dnia nie pozwala na wykonanie zabiegu - opryskiwanie najlepiej przeprowadzić wieczorem - zaznaczają specjaliści Südzucker Polska S.A.
-
Przytulia czepna - wymaga uwzględnienia w programie ochrony etofumesatu;
-
Komosa biała - wymaga zwiększenia ilości herbicydów doglebowych lub zwiększenia dawki herbicydów kontaktowych, przeważnie w drugim lub w ostatnim dodatkowym zabiegu;
-
Rdest ptasi - wymaga zwiększenia dawki metamitronu;
-
Chwasty rumianowate (samosiewy rzepaku) - wymagają zwiększenia dawki metamitronu lub chlopyralidu w przypadku większego nasilenia lub w warunkach suchej pogody;
-
Chwasty późno kiełkujące (tasznik pospolity, szarłat szorstki, gwiazdnica pospolita) - wymagają zwiększenia herbicydów doglebowych w ostatnim oprysku.
- Tagi:
- chwasty
- burak cukrowy
- zwalczanie