Nowe stawki ubezpieczenia dla upraw. Projekt skierowany do konsultacji
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju wsi złożyło projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie maksymalnych sum ubezpieczenia dla upraw słonecznika, facelii, gorczycy, lnu, konopi włóknistych, bobowatych drobnonasiennych i roślin zielarskich na 2025 rok. Aktualnie skierowano go do konsultacji. O jakich kwotach mowa?
Maksymalne sumy ubezpieczenia upraw 2025
Projekt wskazuje maksymalne sumy ubezpieczenia 1 hektara upraw rolnych w 2025 roku. Wynoszą one dla:
- słonecznika – 6900 zł;
- facelii – 5000 zł;
- gorczycy – 6600 zł;
- lnu – 6700 zł;
- konopi włóknistych – 48 600 zł;
- bobowatych drobnonasiennych – 2500 zł;
- roślin zielarskich – 13 000 zł.
Jak zostało wskazane w uzasadnieniu do projektu, stanowi on wykonanie upoważnienia, które zawarte zostało w art. 3 Ustawy z dnia 27 listopada 2024 roku o zmianie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Zobowiązał on ministra rolnictwa do określenia do 15 lutego 2025 roku w drodze rozporządzenia maksymalnych sum ubezpieczenia dla wskazanych upraw, biorąc pod uwagę zapewnienie odpowiedniego poziomu ochrony ubezpieczeniowej producentów rolnych oraz możliwości budżetu państwa.
Czytaj też: Jak zmienią się ceny pszenicy w 2025 r.? Prognoza ucieszy rolników
Dopłaty do składki na ubezpieczenie upraw
Producentom rolnym przysługuje dopłata do składki na ubezpieczenie wskazanych upraw w wysokości 65 proc. składki do 1 hektara uprawy w przypadku zawarcia przez producenta rolnego umowy ubezpieczenia zawierającej pakiet rodzajów ryzyka i określenia przez zakład ubezpieczeń stawki taryfowej nieprzekraczających 9 proc. sumy ubezpieczenia. Jeżeli uprawy są prowadzona na użytkach rolnych klasy V i VI, to wówczas wskazana stawka może być określona w wyższej wysokości – 12 oraz 15 proc. ubezpieczenia. Gdy stawki są przekraczane, to dopłata będzie pomniejszana proporcjonalnie.
Jak zostały wyliczone maksymalne sumy ubezpieczenia?
Według uzasadnienia ustawy maksymalne sumy ubezpieczenia zostały wyliczone na podstawie danych, które przekazał Główny Urząd Statystyczny za 2023 rok oraz pierwsze półrocze roku 2024 roku, a także danych przekazanych przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowy Instytut Badawczy za 2023 rok, a także prognoz na lata 2024–2025.
Wskazane w projekcie sumy ubezpieczenia stanowią iloczyn maksymalnych cen rynkowych w danej grupie lub gatunkach upraw oraz maksymalnego osiąganego w Polsce plonu w danej uprawie lub grupie upraw. Maksymalne sumy ubezpieczenia zostały zaokrąglone w górę, do pełnych setek.
Dlaczego ustalane są maksymalne sumy ubezpieczenia?
Jako że przy zawieraniu umów ubezpieczenia upraw rolnych sumy tego ubezpieczenia – dla każdej uprawy osobno – ustala producent rolny indywidualnie z zakładem ubezpieczeń (sumy te nie mogą przekroczyć maksymalnych sum określonych w projekcie rozporządzenia), wysokość ubezpieczenia jest ustalana w drodze negocjowania umowy ubezpieczenia pomiędzy producentem rolnym a zakładem ubezpieczeń. W związku z tym określenie maksymalnych stawek ma na celu zapewnienie producentom rolnym odpowiedniej ochrony ubezpieczeniowej przez zawyżaniem przez zakłady ubezpieczeń wartości ubezpieczanej uprawy rolnej – jednocześnie zawyżaniem składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych.