Niesprawny opryskiwacz to kara grzywny!
Za wykonywanie oprysków niesprawnym i nieskalibrowanym sprzętem grozi kara grzywny.
Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasienncitwa przypomina rolnikom, ogrodnikom i sadownikom o przeprowadzaniu obowiązkowych badań technicznych opryskiwaczy.
Inspekcja zaznacza, że przed każdym zabiegiem chemicznej ochrony roślin należy sprawdź czy wykorzystywany sprzęt jest sprawny technicznie i skalibrowany.
-
wykonania skutecznych zabiegów;
-
zwiększenia wydajności pracy;
-
obniżenia kosztów ochrony;
-
uzyskania wysokich plonów;
-
ograniczenia zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska.
Co jaki czas przeprowadza się badania opryskiwaczy?
Badanie nowego sprzętu należy wykonać nie później niż po upływie 5 lat od dnia jego nabycia.
- Następnie badania potwierdzenia sprawności technicznej sprzętu przeznaczonego do stosowania środków ochrony roślin, wyszczególnionego w punktach (patrz ramka poniżej - przyp.red.) 1-4 przeprowadza się w odstępach czasu nie dłuższych niż 3 lata. Pozostały wymieniony sprzęt bada się w okresach nie dłuższych niż 5 lat - informuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Jakie sprzęty do aplikacji środków ochrony roślin podlegają badaniu?
-
Opryskiwacze ciągnikowe i samobieżne polowe;
-
Opryskiwacze ciągnikowe i samobieżne sadownicze;
-
Opryskiwacze wyposażone w belkę opryskową montowane na pojazdach kolejowych;
-
Sprzęt przeznaczony do stosowania środków ochrony roślin montowany na pojazdach kolejowych;
-
Urządzenia przeznaczone do zaprawiania nasion, inne niż przemysłowe;
-
Instalacje przeznaczone do stosowania środków ochrony roślin w formie oprysku lub zamgławiania w szklarniach lub tunelach foliowych;
-
Sprzęt samobieżny lub ciągnikowy przeznaczony do stosowania środków ochrony roślin w formie granulatu;
-
Sprzęt agrolotniczy;
-
Sprzęt przeznaczony do stosowania środków ochrony roślin w formie oprysku, inny niż wymieniony nie będący opryskiwaczem ręcznym lub plecakowym, którego pojemność zbiornika przekracza 30 litrów.
Jaka kara za uchylanie się od okresowego badania opryskiwaczy?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jak informuje PIORiN, stosowanie środków ochrony roślin sprzętem niesprawnym technicznie lub nieskalibrowanym, a także uchylanie się od obowiązku poddawania tego sprzętu badaniom w celu potwierdzenia sprawności technicznej podlega karze grzywny. Poza tym, jeżeli wojewódzki inspektor, w trakcie kontroli stosowania środków ochrony roślin, stwierdzi, na podstawie wyników badań laboratoryjnych próbek płodów rolnych, że zawierają one pozostałości środków ochrony roślin w ilości stwarzającej zagrożenie dla zdrowia konsumenta, to zakazuje przeznaczania tych płodów rolnych do spożycia przez ludzi i ich wprowadzania do obrotu oraz określa sposób ich zagospodarowania. Robi to zgodnie art. 46 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin.
Jakie stacje przeprowadzają badania opryskiwaczy?
Obecnie na terenie Polski funkcjonuje sieć stacji kontroli wykonujących badania sprzętu do aplikacji środków ochrony roślin. Rejestry przedsiębiorców i podmiotów niebędących przedsiębiorcami prowadzących działalność w zakresie potwierdzania sprawności technicznej sprzętu przeznaczonego do stosowania środków ochrony roślin udostępniane są przez wojewódzkich inspektorów ochrony roślin i nasiennictwa.