Nawożenie ziemniaków - czym, jak i kiedy?
Uzyskanie satysfakcjonującego plonu ziemniaków, to nie przysłowiowa bułka z masłem. Przy tym, kolokwialnie rzecz ujmując, trzeba się napracować. Roślina ta, oprócz starannego przygotowania stanowiska, dobrego materiału - wartościowego sadzeniaka, potrzebuje, także odpowiedniej ochrony i odpowiedniego nawożenia.
Dziś skupimy się na ostatnim z wymienionych czynników. Będziemy w tym temacie korzystać z wiedzy i doświadczenia Józefa Kwinty, doradca Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. A także z wyników badań Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin PIB dla ziemniaków właśnie.
Ziemniak do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebuje następujących makroelementów: azotu (N), fosforu (P2O5), potasu i magnezu (MgO). Poza tym, o czym także trzeba pamiętać, rośliny ziemniaka wymagają też niewielkich ilości mikroemenetów: siarki (S), cynku (Zn), manganu (Mn), boru (B), żelaza (Fe) oraz miedzi (Cu). Szczegóły patrz ramka poniżej.
- Podstawowym źródłem składników pokarmowych dla roślin (ziemniaków - przyp.red.) są substancje mineralne i organiczne gleby. Dodatkowo dostarczamy roślinom składników pokarmowych w formie nawozów mineralnych, naturalnych i organicznych. Głównym źródłem składników dla roślin są doglebowe nawozy mineralne - zaznacza Józef Kwinta.
Pracownik MODR-u zwraca jednak uwagę na to, że wykorzystanie makro i mikroelementów z gleby oraz nawozów jest bardzo różne, zależy po prostu od wielu czynników.
- Niskie pH gleby, niedobór lub nadmiar opadów, zbyt mała zawartość próchnicy w glebie utrudniają pobieranie składników przez korzenie roślin. Ponadto w niektórych fazach rozwojowych ziemniaka, składniki pokarmowe są pobierane intensywnie. Dlatego też nawożenie doglebowe nie zawsze gwarantuje pełną dostępność składników pokarmowych - zaznacza Józef Kwinta.
I właśnie w tego typu przypadkach, zdaniem pracownika MODR-u, można uzupełnić je nawożeniem dolistnym.
Kiedy zastosować nawożenie dolistne?
Rzetelna lustracja plantacji to oczywiście podstawa. - Najlepiej jednak podjąć taką decyzję po przeprowadzeniu analizy składu chemicznego roślin - radzi Józef Kwinta. Kiedy i w jakich warunkach przystąpić do aplikacji nawozów? - Najlepiej zabiegi dolistnego dokarmiania przeprowadzić na plantacji po zwarciu międzyrzędzi (duża powierzchnia liści), wieczorem lub wcześnie rano, przy temperaturze 12-15o C i dużej wilgotności powietrza. (…)Woda do oprysku powinna mieć temperaturę 15- 20 C - podkreśla specjalista. Dlaczego? - Zimna woda użyta do oprysku może spowodować poparzenia w zetknięciu z nagrzanymi roślinami. Ponadto woda o niskiej temperaturze utrudnia rozpuszczenie preparatu i jego wymieszanie - wyjaśnia Józef Kwinta. Dodaje jednocześnie, że ziemniaki można kilkakrotnie nawozić dolistnie, aż do momentu związywania jagód
Czym nawozić?
Nawożenie ziemniaków roztworem mocznika jest najbardziej popularnym rozwiązanie.
- Mocznik należy rozpuścić w letniej wodzie (obniża temperaturę roztworu) w stężeniu 10%, czyli 30 kg mocznika rozpuszczonego w 300 litrach wody. Na młode rośliny do pierwszego nawożenia należy zastosować mniejsza dawkę mocznika, około 20 kg mocznika na 300 litrów wody. W zależności od wczesności odmiany zalecane jest wykonanie od 1 do 3 oprysków wodnym roztworem mocznika w odstępach 10-14 dni. Nie należy stosować mocznika do nawożenia dolistnego przy wysokim poziomie nawożenia azotowego i ponad 10% udziale azotu w nawozach dolistnych - radzi Józef Kwinta.
O tym należy pamiętać
Pracownik MODR-u przypomina jednak o tym, że dokarmiając ziemniaki dolistnie, musimy pamiętać o tym, że tym sposobem dostarczamy roślinom tylko niewielką ilość składników (w stosunku do ich potrzeb pokarmowych). Najważniejsze - azot, fosfor, potas wapń, magnez - rośliny pobierają bowiem z roztworu glebowego. Natomiast mikroelementy - mangan, cynk, miedź czy bor - są pobierane w niewielkich ilościach z „ziemi”. Nawożenie dolistne (zastosowane w odpowiednim terminie) może więc wystarczyć do pokrycia ich potrzeb pokarmowych.
Specjalista podkreśla na koniec, że nawożenie dolistne ziemniaków należy traktować jako zabieg uzupełniający, interwencyjny.