Nawożenie dolistne buraka cukrowego
Efekty działania technologii nawożenia dolistnego Dr Green z uwzględnieniem innowacyjnego nawozu Fosforowo-Borowego produkowanego w oparciu o alternatywne źródło fosforu w uprawie buraka cukrowego.
Opłacalna uprawa buraków cukrowych wymaga znacznych nakładów pracy, obfitego nawożenia, starannej uprawy i wiedzy agrotechnicznej. Istotnym elementem agrotechnicznym w uprawie buraka cukrowego jest nawożenie organiczne i mineralne. Ze względu na specyficzne wymagania żywieniowe wynikające z wytwarzania dużej ilości biomasy rośliny buraków cukrowych intensywnie pobierają składniki pokarmowe z gleby. Występujące w ostatnich latach w okresie wegetacji warunki stresowane spowodowane suszą ograniczają możliwość pobierania składników pokarmowych przez system korzeniowy. Niedobory tych składników mogą zostać skutecznie uzupełnione poprzez nawożenie dolistne. Optymalnym okresem nawożenia dolistnego buraków cukrowych jest okres od fazy 4-10 dobrze rozwiniętych liści do fazy zwarcia międzyrzędzi w odstępach 10-14 dniowych.
Skuteczność działania technologii nawożenia dolistnego Dr Green z uwzględnieniem innowacyjnego nawozu Fosforowo-Borowego (dopuszczonego do obrotu decyzja Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi nr 600/2019 z dnia 17 grudnia 2019r.) opracowanego w oparciu o alternatywne źródło fosforu w ramach projektu BIOSTRATEG została potwierdzona w doświadczeniach polowych. W 2018 roku przy udziale Uniwersytetu Rzeszowskiego przeprowadzono wielkoobszarowe doświadczenia polowe w różnych warunkach klimatyczno- glebowych (rys.1), potwierdzające skuteczność kompleksowej technologii nawożenia dolistnego Dr Green w uprawie buraka cukrowego na tle nawożenia mikroelementowego (kontrola).
(11 kwietnia -10 czerwieca) (Dane: System Monitoringu Suszy Rolniczej. [online] http://www.susza. iung.pulawy.pl/KBW/03/)
Kompleksową technologię nawożenia dolistengo składającą się z nawozu mikroelementowego Dr Green Burak (2 kg/ha) oraz nawozu Dr Green Fosforowo-Borowego (3kg/ha) aplikowano w fazie 6-8 liści. Na kontroli zastosowano wyłącznie nawożenie mikroelementowe (2 kg∙ha-1). Aplikację mikroelementów, zarówno na polach kontrolnym jak i polach, gdzie testowano skuteczność kompleksowej technologii wykonano również w fazie 50% zwarcia międzyrzędzi (Dr Green Burak - 2 kg∙ha-1) oraz z zabiegiem na chwościka (Dr Green Burak – 0,8 kg∙ha-1). Ilość aplikowanej cieczy roboczej wynosiła 200 l∙ha-1.
Kompleksowa technologia nawożenia dolistnego Dr Green zawierająca innowacyjny nawóz Fosforowo-Borowy wpłynęła średnio na 32,6 % wzrost masy cz. nadziemnej i 52,8% masy korzeni roślin buraków cukrowych w 10 dniu po wykonaniu zabiegu w porównaniu do wartości badanych cech biometrycznych roślin z pól kontrolnych.
Technologia ta wpłynęła również na wzrost odporności roślin na susze, które występowały w okresie wegetacji w lokalizacjach prowadzenia doświadczeń. Rośliny nawożone kompleksową technologią odznaczały się większych turgorem liści w porównaniu do roślin z obiektów kontrolnych (rys.2).
Dodatkowo w okresie nasilonego występowania chwościka na polach, gdzie zastosowano kompleksowe nawożenie dolistne Dr Green zaobserwowano mniejsze porażenie roślin buraków cukrowych nawożonych dolistnie testowanym nawozem w porównaniu do pól kontrolnych (rys.3).
Określony w trakcie zbioru plon korzeni buraków cukrowych nawożonych kompleksową technologią Dr Green wynosił średnio 74,3 t∙ha-1 i był wyższy o ponad 1,7 t w stosunku do średniego plonu uzyskanego z pól, gdzie zastosowano wyłącznie nawożenie mikroelementami. Technologia ta wpłynęła również na wzrost zawartości cukru w korzeniach buraków cukrowych. Średnia zawartość cukru w korzeniach buraków z pól kontrolnych wynosiła od 16,9% (lokalizacja A i B) do 19,9% (lokalizacja C). Natomiast buraki nawożone kompleksową technologią Dr Green charakteryzowały się wyższą zawartością cukru, która była w zakresie od 19,5% (lokalizacja A) do 21,8% (lokalizacja E), co finalnie przełożyło się na wzrost uzyskanego plonu technologicznego cukru z 1 ha. Średni plon cukru uzyskany w wyniku nawożenia proponowaną technologią był większy o 1,6 t∙ha-1 od średniego plonu uzyskanego na kontroli (tab.3).
Tabela 1. Plon korzeni, zawartość cukru i plon technologiczny cukru
Badania przeprowadzono w ramach projektu „Rozwój innowacyjnych nawozów na podstawie alternatywnego źródła surowca” Nr BIOSTRATEG1 / 270963/6 / NCBR / 2015 współfinansowanego ze środków publicznych, do dyspozycji Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu „NATURALNE ŚRODOWISKO NATURALNE, ROLNICTWO I LEŚNE” - BIOSTRATEG.