Na termometrach nawet 20 stopni. Jak zareagują na to rośliny?
21,3 st. Celsjusza - taki wynik zarejestrował wczoraj, 24 lutego termometr w stacji telemetycznej na Dolnym Śląsku. Jak na tak dużą zmianę temperatury zareagują rośliny?
W Polsce wczoraj odnotowano lokalnie wiele rekordowo wysokich temperatur w tym okresie roku.
We Wrocławiu temperatura sięgnęła 20 st. Celsjusza. Jeszcze cieplej było w Jeleniej Górze, gdzie odnotowano wynik 21,2 st. Celsjusza. Rekord odnotowano jednak w miejscowości Pszenno, gdzie termometr w stacji telemetycznej wskazał maksymalnie 21,3 st. Celsjusza.
To zaledwie 0,1 st. Celsjusza mniej od rekordowo wysokiej temperatury w lutym. 25 lutego 1990 roku, w Makowie Podhalańskim zarejestrowano na termometrach 21,4 st. Celsjusza.
Jak na takie temperatury zareagują rośliny, biorąc pod uwagę to, że jeszcze niedawno musiały się zmagać z kilkunastostopniowymi mrozami? Między innymi o to zapytaliśmy Krzysztofa Kulika - agronoma z Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Jak donosi ekspert, mimo słonecznej aury śnieg zalega jeszcze na wielu podlaskich polach.
- Pokrywa śnieżna w prawdzie zmalała. Mimo to na razie trudno cokolwiek powiedzieć o kondycji zarówno zbóż, jak i rzepaków. Na polach tylko miejscami widoczne były place z roślinami. Być może w przyszłym tygodniu będzie można pokusić się o jakieś prognozy - mówi Krzysztof Kulik.
Ekspert zaznacza jednak, że w większości rośliny były dość dobrze przygotowane do zimy.
- Okres hartowania, można rzec, był optymalny. Temperatura obniżała się stopniowo. W tym sezonie nie było takich sytuacji, że w dzień było "na plusie", a w nocy nastąpił znacznie "na minusie" - zwraca uwagę agronom z PODR-u.
W związku z tym, na ten moment, wiele wskazuje na to, że znaczna część plantacji nie powinna wymarznąć.
- Na razie przynajmniej zagrożeń nie widzimy. Bardziej (niż skutków zimy - przyp.red.), ja bym się obawiał wiosennych przymrozków, zwłaszcza po tym, jak ruszy wegetacja, a rośliny będą zasilone azotem - mówi Krzysztof Kulik.
- W ostatnich latach przecież bywało tak, że przez przymrozki popękały rzepak - dodaje.
ZOBACZ TAKŻE: Przedwiośnie - w jakiej kondycji są oziminy?
- Tagi: