Mszyca zagraża jabłoniom
W sadach pojawia się mszyca. W swoich komunikatach informuje o tym Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Jak i kiedy zwalczyć tego szkodnika?
Do najważniejszych gatunków mszyc występujących na jabłoni zalicza się: mszycę jabłoniowo-babkową, mszycę jabłoniowo-zbożową oraz mszycę jabłoniową.
Stadium zimującym mszycy, jak podaje PIORiN, są jaja, z których wiosną wylęgają się larwy. Jej dorosłe osobniki i larwy żerują na liściach, młodych pędach, pąkach, a także na owocach, wysysając z nich soki. - Rozwojowi mszyc sprzyjają ciepła wiosna i lato o małej ilości opadów. W sprzyjających warunkach atmosferycznych dochodzi do ich masowego rozmnażania się (np. mszyca jabłoniowa może dać 10-16 pokoleń w ciągu roku) - podaje Inspekcja.
• w okresie ukazywania się pierwszych liści – 10 pąków zasiedlonych przez mszyce w próbie 200 pąków.
• w okresie późniejszym (po kwitnieniu): o 1 drzewo z koloniami mszyc w próbie 50 drzew (mszyca jabłoniowo-babkowa) oraz
o 15 pędów z koloniami mszyc w próbie 150 pędów (mszyca jabłoniowa).
Zabiegi zwalczające mszyce przeprowadza się po przekroczeniu progów szkodliwości w danym terminie obserwacji, dobierając odpowienio środki ochrony roślin. - Liczebność mszyc na plantacjach ograniczają biedronki, pasożytnicze muchówki z rodziny bzygowatych oraz złotooki, a także chłodna, obfitująca w częste opady deszczu pogoda - zaznacza Inspekcja.
Czytaj także: Mszyca atakuje sady
- Tagi:
- jabłonie
- mszyca
- sady
- zwalczanie