Międzyplony ozime wysiej w terminie
1 października mija termin wysiewu międzyplonu ozimego.
Rolnicy, którzy posiadają powyżej 15 ha gruntów ornych, muszą stosować w swoim gospodarstwie praktyki zazielenienia tj. mają zachować trwałe użytki zielone, przestrzegać dywersyfikacji upraw, oraz 5 % gruntów ornych wydzielić na tzw obszary proekologiczne EFA. Lista możliwości jest dość obszerna, jednak najczęściej wybieranym wariantem spełnienia tych wymogów było zadeklarowanie wysiania międzyplonów ścierniskowych i ozimych. Są to wsiewki trawy w uprawy główną lub mieszanki gatunków uprawnych. Rolnicy składając wnioski o dopłaty, musieli w nich zadeklarować, jakie gatunki będą wchodzić w skład międzyplonów oraz na jakiej działce znajdować będzie się określony obszar EFA.
W myśl przepisów międzyplon ścierniskowy należało wysiać w terminie od 1 lipca do 20 sierpnia, a międzyplony ozime muszą zostać zasiane do 1 października. Wielu rolników alarmuje, że susza, która dotknęła większą cześć kraju, powoduje spore problemy ze siewem, a potem ze wschodem międzyplonów. W związku ze zgłaszanymi problemami przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zwrócili się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o rozwiązania prawne.
- Otrzymaliśmy informację, iż w razie problemów z wysiewem międzyplonu ścierniskowego należy dokonać zmian we wniosku w zakresie zadeklarowanych obszarów EFA na międzyplony ozime lub spróbować wypełnić wymagane 5% innymi elementami EFA, które znajdują się na działkach rolnika. Miejmy nadzieję, że pogoda będzie sprzyjać i rolnicy w końcu będą mogli dokonać siewów - przyznaje Marcin Jamry, kierownik biura powiatowego ARiMR w Krotoszynie.
Natomiast jeśli rolnik nie może zmienić elementu EFA, a z powodu warunków agrometeorologicznych nie może dokonać wysiewu międzyplonu, to taki stan faktyczny, może stanowić podstawę do uznania tych okoliczności jako siły wyższej. - Jednak jesteśmy zobowiązaniu do rozpatrywania każdego przypadku indywidualnie a w toku prowadzonego postępowania w sprawie uznania danych okoliczności jako siły wyższej, musimy uwzględnić miejsce położenia gospodarstwa i ustalić, czy jest to obszar szczególnie narażony na deficyt wody na podstawie raportów Instytutu Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa z Puław dotyczących monitoringu suszy. Rolnicy powinni zgłosić na piśmie przypadki działania siły wyższej lub wystąpienia nadzwyczajnych okoliczności wraz z dowodami potwierdzającymi ich wystąpienie - zaznacza specjalista. Nadal, gdy rolnicy mają problem z zakupem materiału siewnego gatunku, który zadeklarowali we wniosku o płatności, mogą również dokonać zmiany we wniosku na inny rodzaj. W razie wystąpienia jakichkolwiek problemów w realizacji wymagań praktyk zazielenienia specjaliści z ARiMR proszą rolników, by zgłaszali się do biur powiatowych.
Pogoda nie rozpieszcza rolników, wysokie temperatury i niewielkie ilości opadów mogą nadal stanowić problem przy zasiewach i wschodach międzyplonów. - Gdy rolnicy nie zakupili jeszcze materiału siewnego i mogą dokonać zmiany deklarowanych gatunków w wniosku obszarowym polecałbym wysiać wykę jara, wykę zimową, facelię, saladerę lub gorczycę. Na podstawie kilkuletniego doświadczenia w obrocie poplonami przekonałem się, iż te gatunki powinny wykiełkować nawet, gdy będzie sucho. Na polach, gdzie zostały już wysiane międzyplony ścierniskowe wyraźnie widać, że te gatunki wschodzą bezproblemu. Dodatkowo wyka zimowa korzystnie wpływa również na właściwości gleby - poleca Paweł Kuliński właściciel firmy Handlowo - Usługowej „Poplon”