Międzyplony niosą wielkie korzyści
Rolnicy, którzy posiadają gospodarstwa powyżej 15 ha gruntów ornych, zobowiązani są do utrzymania obszarów proekologicznych na powierzchni odpowiadającej przynajmniej 5% powierzchni posiadanych w gospodarstwie gruntów ornych.
Znaczna część rolników we wniosku o dopłaty bezpośrednie, jako sposób realizacji tej praktyki, deklaruje wysiew międzyplonu ścierniskowego. Międzyplon ścierniskowy należy wysiać w terminie do 20 sierpnia i musi być on utrzymany na polu co najmniej do dnia 15 października. - Możliwe jest również tzw. indywidualne podejście, czyli wysiew w okresie od 1 lipca do 20 sierpnia i pozostawienie go na polu przez co najmniej 8 tygodni. W tym przypadku dodatkowo obowiązkiem rolnika jest złożenie oświadczenia ze wskazaniem daty wysiewu do ARiMR - mówi Maria Kamecka, główny doradca w Wielkopolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego (powiat turecki).
Międzyplony to krótkookresowe uprawy, które niosą wiele korzyści, takie jak: poprawa żyzności gleby, wzbogacanie gleby w substancję organiczną oraz składniki odżywcze, wpływają również na poprawę wartości stanowiska, zmniejszają kompensację patogenów w glebie, ograniczają wietrzną i wodną erozję gleb, zwłaszcza gleb lekkich, pozwalają zmniejszyć w sposób naturalny zachwaszczenie pól, a przez to obniżyć wydatki na kosztowne herbicydy. Międzyplony ścierniskowe to także cenne źródło paszy i element poprawiający bilans w gospodarstwie, ułatwiający wyprodukowanie karmy bez zajmowania dodatkowych powierzchni pól.
Międzyplony to najczęściej zasiewy jednogatunkowe lub mieszanki kilku roślin uprawiane między dwoma plonami głównymi. Międzyplon ścierniskowy uprawiany jest po roślinach ozimych (np. rzepaku, jęczmieniu), jak również jarych, lecz wcześnie schodzących z pola. Jako poplony ścierniskowe wykorzystuje się rośliny jednoroczne.
Przy wyborze gatunku do uprawy międzyplonu ścierniskowego należy kierować się długością okresu wegetacyjnego i dynamiką wzrostu danego gatunku.