Materiał siewny - jak kupować i jak reklamować?
Opakowanie i oznakowanie materiału siewnego
- Nasiona powinny być przede wszystkim zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi, zwłaszcza przed opadami. Zarówno te w workach papierowych, jak i te w big-bagach należy ulokować w miejscach zadaszonych. Na ten aspekt kupujący powinien zwrócić szczególną uwagę - mówi Marek Luty. Wspomina też o tym, że worki papierowe zazwyczaj są trzywarstwowe, wytrzymujące wagę ok. 50 kg. - One przy przenoszeniu i manipulowaniu nie powinny się podrzeć - zaznacza specjalista z HR Strzelce. - Ważne jest też to, by miały przeszycie. Nigdzie nie może być śladów manipulowania przy worku (...) - dodaje.
Na opakowaniach kwalifikowanego materiału siewnego musi widnieć etykieta urzędowa.
- Tutaj akurat mamy typ etykiety przyklejanej (ekspert wskazuje odpowiedni worek, patrz film - 11:00 - przyp.red.). Ona jest przyklejona do dna. Są też etykiety przyszywane. One znajdują się w miejscu zgięcia worka i są przeszyte tą samą nicią, co szew (zszywający/zamykający worek - przyp.red.). Jeżeli we wspomnianym miejscu są dwa szwy, wówczas jest duże prawdopodobieństwo, że etykieta właściwa została oderwana, a przyszyta została inna - tłumaczy Marek Luty. - Na worku powinien być jeden szew zamykający - przypomina ekspert z HR Strzelce.
Jakie informacje powinny się znajdować na etykiecie? - Przede wszystkim powinny być informacje o: gatunku, odmianie i stopniu kwalifikacji. Nie może także zabraknąć: numeru partii, daty zapakowania, wagi worka, zdolności kiełkowania, masy tysiąca nasion - wylicza specjalista. - Wiedząc, jaką przyjmujemy obsadę, jesteśmy w stanie precyzyjnie wyliczyć sobie normę wysiewu - dopowiada.
Marek Luty zwraca uwagę także na to, że na workach z nasionami znajduje się podziałka. - Jeżeli ta podziałka nie jest pełna, wówczas powinna się nam zapalić czerwona lampka - może to świadczyć o tym, że z worka korzystano wielokrotnie i - co za tym idzie - jest tam niekoniecznie taki materiał siewny, jakiego byśmy chcieli - uczula specjalista.
Czy opakowanie, w którym znajdują się sadzeniaki, ma znaczenie? - Generalnie - tak. Nie powinno się przetrzymywać big-baga przez dłuższy czas. Big-bag to nie jest opakowanie do przechowywania. Jest to opakowanie głównie do celów transportowych, ewentualnie krótkotrwałego przechowywania - zaznacza Marcin Piekarski. Wspomina także o informacjach, jakie muszą się znaleźć na workach z sadzeniakami. - Każde opakowanie jednostkowe zaopatrzone jest w etykietę. Na etykiecie są: nr producenta, nr partii, (...) kalibraż oraz stopień kwalifikacji. Ważne jest również to, że każde opakowanie ma osobny nr etykiety, mamy tam też umieszczoną datę plombowania - wylicza specjalista.
Ekspert z HZ Zamarte mówi też o terminie przydatności sadzeniaków: - Sadzeniaki starzeją się. Są to rośliny żywe. Taki sadzeniak nie może być bardzo zwiędnięty. Nie może był obłamany, nie może mieć obłamanych kiełków, ponieważ bardzo mocno spada jego produktywność.
Kiedy - w jakich przypadkach można składać reklamacje na materiał siewny?