Masz zakwaszoną glebę? Trzeba wapnować!
Najlepszym terminem na wapnowanie jest czas tuż po żniwach. Wówczas można łatwo wymieszać wapno z glebą. Jeśli jednak gleba jest zakwaszona, to wspomniany zabieg trzeba niekiedy przeprowadzić także wiosną.
Dlaczego warto wapnować?
- Wapnowanie poprawia właściwości fizyczne i chemiczne gruntu. Dzięki niemu zwiększa się ilość przyswajalnego dla roślin fosforu, potasu, a także magnezu - tłumaczy specjalista agronom z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego - Punkt Doradczy w Gołuchowie. Dodaje, że dzięki temu zabiegowi polepsza się struktura gruzełkowata ziemi, odpowiedzialna za odpowiednie stosunki powietrzno-wodne. - Prawidłowa struktura gleby zmniejsza skutki suszy w latach suchych oraz zapewnia prawidłowe osuszenie gruntu i nagrzewanie się w okresie wiosennym - podkreśla specjalista.
Jak często wapnować glebę?
Krzysztof Świerek radzi, by robić to średnio co cztery lata. Podkreśla, że jest to jeden z ważniejszych zabiegów plonotwórczych. - Skuteczność nawożenia uzależniona jest jednak od wielu czynników agrotechnicznych. Jednym z nich jest właściwy odczyn gleby - zaznacza fachowiec. Dodaje przy tym, że wapnowanie gruntów ma na celu zmniejszenie stopnia ich zakwaszenia. - Ma to duży wpływ na wielkość plonowania roślin i rzutuje na efektywność produkcji roślinnej - wyjaśnia ekspert.
Kiedy najlepiej wapnować?
Zdaniem Krzysztofa Świerka, najlepszym terminem do wapnowania jest okres po zbiorach zbóż. - Wtedy można lepiej wapno wymieszać z glebą - wyjaśnia fachowiec. Zaznacza jednak, że jeśli gleba jest zakwaszona, to trzeba wapnować także wiosną w zespole uprawek przedsiewnych. Fachowiec wyjaśnia, że wspomniany zabieg jest szczególnie polecany pod trudno wschodzące warzywa gruntowe: pietruszkę, cebulę bądź buraki cukrowe. - Najlepsze rezultaty uzyskuje się na glebach zwięzłych i niekoniecznie kwaśnych - mówi agronom.
Jeśli zabieg wapnowania przeprowadzamy jesienią, stosujemy średnią dawkę wapna od 3 do 4 t/ha w zależności od poziomu zakwaszenia gleby. - Natomiast w okrasie wiosennym zmniejszamy te dawki - zaznacza Krzysztof Świerek.
Jakie nawozy wapniowe stosować?
W sprzedaży jest szereg nawozów wapniowych i wapniowo-magnezowych. Nawozy wapniowe mogą występować w postaci tlenkowej bądź węglanowej. Te pierwsze działają szybko, jednak do swojej przemiany chemicznej potrzebują większej ilości wody. - Z tego też względu polecane są na gleby zwięzłe i ciężkie. Działają bowiem korzystnie na ich strukturę. Natomiast gleby lżejsze wapnujemy przy pomocy wapna węglanowego, które nadmiernie ich nie przesusza – mówi agronom.
Na glebach o małej zawartości magnezu specjalista radzi stosować wapno dolomitowe w ilości 2 tony na 1 ha, które zawiera około 30% CaO i około 20% MgO. Zwraca także uwagę na następującą sprawę.
- Aby uniknąć strat składników pokarmowych, przed i bezpośrednio po wapnowaniu nie stosować nawozów fosforowych oraz nawozów zawierających postać amonową azotu. Z powodu strat azotu nie powinno się też wysiewać wapna na obornik albo gnojowicę. Najlepiej jest stosować regularne wapnowanie gruntów, żeby zapobiec obniżce plonowania roślin będącej rezultatem silnie zakwaszonego podłoża - podkreśla Krzysztof Świerek.
- Najlepszą praktyczną radą jest badanie gleby przed siewem. Dzięki temu będzie wiadomo, czy przy uprawie rośliny, która wymaga odkwaszonego gruntu, ziemia wymaga wapnowania - dodaje agronom.