Magazynowanie ziemniaków. Co wpływa na jakość bulw? [EKSPERT RADZI]
Jak przechować ziemniaki, by ograniczyć straty do minimum i cieszyć się dobrej jakości towarem do wiosny? Co w tej materii odgrywa szczególną rolę?
Anna Piotrzkowska, główny specjalista Hodowli Ziemniaka Zamarte zwraca uwagę na to, że problemy, na jakie natrafimy podczas przechowywania, które to przechowywanie często w przypadku sadzeniaków trwa dłużej, aniżeli ich wegetacja na polu; są ściśle związane z jakością towaru, który wprowadzamy do przechowalni.
- Jakość tę determinują: zastosowana agrotechnika, ochrona oraz z dużej mierze rozkład pogody podczas wegetacji, decyduje również zbiór. Powinien być jak najdelikatniejszy, aby zminimalizować uszkodzenia bulw - wylicza ekspertka.
Zaznacza jednocześnie, że zanim bulwy trafią do przechowali, trzeba je starannie przygotować, wyeliminować kamienie, bryły, bulwy uszkodzone i mateczne. - Podczas zasypywania, nad taśmociągiem zastosować można specjalistyczne urządzenie do zaprawiania drobnokroplistego sadzeniaków przeciwko chorobom przechowalniczym - radzi specjalistka.
Główny specjalista HZ Zamarte wspomina też o tym, że pierwszy etap przechowywania, to suszenie - celem usunięcia wilgoci z powierzchni bulw oraz CO2 z oddychania.
- Trwać może dzień, albo i tydzień, w zależności od ilości wilgoci do usunięcia. Stosuje się powietrze suche o temperaturze o 2 stopnie niższej od temperatury bulw - opisuje Anna Piotrzkowska.
Następny etap to gojenie się i zabliźnianie uszkodzeń, które powstały podczas zbioru i transportu. Zazwyczaj trwa on od około 2 do 3 tygodni. - To czas, w którym skórka ulega skorkowaceniu, wzmacnia się. Organoleptycznie sprawdza się postępy procesu gojenia i zabliźniania - wyjaśnia specjalistka.
AKTULANE CENY ZIEMNIAKÓW NA RYNKACH HURTOWYCH. KLIK
Potem odbywa się schładzanie bulw do temperatury wymaganej do ich długiego przechowywania. Dla sadzeniaków jest to 2-4 oC. - Temperaturę należy obniżać stopniowo. Po ustabilizowaniu należy zadbać o utrzymanie warunków, aby ograniczyć ubytki masy i zmiany parametrów jakościowych przechowywanych bulw. Należy systematycznie kontrolować parametry przechowywania i jakość bulw - radzi Anna Piotrzkowska.
Czytaj także: