Mączniak prawdziwy w natarciu - czym zwalczyć?
Na plantacja pszenicy ozimej daje o sobie znać mączniak prawdziwy.
Komunikat w tej sprawie widoczny jest na Platformie Sygnalizacji Agrofagów i dotyczy m.in. miejscowości Stare Pole na Pomorzu.
Mączniak prawdziwy - objawy
Sprawcą choroby jest grzyb z rodzaju Blumeria Graminis.
- Grzybnia rozwija się na łodygach i obydwu stronach blaszek liściowych roślin. Jest rozproszona lub tworząca plamy, początkowo cienka i biała, potem grubsza, filcowata i ciemniejsza - opisywał swego czasu w rozmowie z nami Daniel Dąbrowski, specjalista ds. roślin zbożowych i rzepaku z Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu.
Zaznaczał wówczas, że pierwsze objawy choroby na zbożach ozimych można zaobserwować już jesienią.
- Głównymi cechami porażenia są kłaczkowate plamy - od białego koloru przez lekko szary - na liściach, które w miarę rozwoju choroby obejmują coraz większą powierzchnię nie tylko liści i pochew liściowych, ale też źdźbeł i kłosów - tłumaczył ekspert. Choroba zajmuje najpierw liście dolne, potem - regularnie - górne, a w sprzyjających warunkach może opanować całą roślinę, łącznie z kłosem. Watowata narośl wystaje wówczas ponad powierzchnię blaszki liściowej.
Porażenie liści grzybem z rodzaju Blumeria Graminis powoduje: ograniczenie fotosyntezy, zwiększenie intensywności transpiracji, co prowadzi do spadku liczby i masy ziarniaków, a w konsekwencji skutkuje redukcją plonu.
- W ziarniakach maleje zawartość węglowodanów, nieznacznie zaś wzrasta zawartość białka. W zależności od lokalizacji plam (liście dolne/górne), stopnia ich pokrycia oraz wrażliwości odmiany straty w plonie głównym mogą wynosić nawet 10 - 40% - wskazywał Daniel Dąbrowski.
Specjalista zaznaczał, że infekcja mączniaka prawdziwego zbóż i traw może zachodzić przy bardzo szerokim wachlarzu temperatury (od 5 do 30°C) i wilgotności (od 50 do 100%). - Długość okresu inkubacji zależy od temperatury. Przy 15°C wynosi on koło 5 dni, a przy kilkudziesięciu, nawet parę tygodni - zwraca uwagę nasz rozmówca.
Mączniak prawdziwy - wyszukiwarka ŚOR
Pomocna przy wyborze herbicydów do zwalczania mączniaka zbóż i traw może się okazać najnowsza wyszukiwarka środków ochrony roślin, którą udostępnia na swojej stronie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. - Narzędzie to umożliwia wielokryterialne wyszukiwanie środków ochrony roślin. Zaprojektowane zostało ono przede wszystkim z myślą o znajdowaniu preparatów zarejestrowanych w konkretnych uprawach do zwalczania określonych organizmów szkodliwych - informowało tuż po uruchomieniu wyszukiwarki MRiRW. Kryteria wyszukiwania obejmują także nazwę substancji czynnej, rodzaj środka oraz możliwość zastosowania w uprawach małoobszarowych. - Informacje dotyczące poszczególnych środków ochrony roślin, które nie są widoczne w wynikach wyszukiwania, np. termin ważności zezwolenia, dostępne są w rejestrze środków ochrony roślin - zawracał uwagę resort rolnictwa.
Czytaj także: