Kukurydziane warsztaty IGP Polska w gospodarstwie rodziny Cybulów
Kolekcję najciekawszych odmian kukurydzy ziarnowej, kiszonkowej i dwukierunkowej, ze szczególnym uwzględnieniem tych wiodących w ofercie Premium, zaprezentowała 8 września spółdzielnia hodowców IGP Polska w gospodarstwie rodziny Cybulów.
Kukurydza jest uprawiana już w większości gospodarstw w Polsce. Jest to możliwe dzięki różnym terminom wczesności, wymaganiom względem stanowiska, a nawet nawożenia. Jak na aktualne wyzwania odpowiadają odmiany z IGP Polska? O tym mogli się dowiedzieć dzisiaj uczestnicy kukurydzianych polowych warsztatów prasowych we wsi Szerokopas k. Chełmży (Kujawsko-Pomorskie) w gospodarstwie Moniki i Rafała Cybula.
– Koncentrujemy się na odmianach ziarnowych, ale w swojej ofercie mamy także odmiany kiszonkowe i dwukierunkowe. W poprzednim sezonie wprowadziliśmy 4 nowe starannie wyselekcjonowane odmiany i odniosły one spektakularne rezultaty w badaniach urzędowych. Erwinga, Inception, Justy i Jam uzyskały cząstkowe plony w najlepszych lokalizacjach ponad 15 t/ha suchego ziarna, ujawniając swój potencjał genetyczny. W naszej ofercie Premium nie ma miejsca na przypadek – ten wynik to efekt wieloletniej i wielokrotnej selekcji w naszej sieci badań rozpoznawczych w Polsce i Niemczech - mówił podczas warsztatów Krzysztof Piłat, kierownik regionu Polska i Kraje Bałtyckie IGP.
Zaznaczył także, że największym zainteresowaniem rolników w ostatnim czasie cieszyły się takie odmiany, jak Kokuna (oficjalny rekord Polski w plonie ziarna kukurydzy 2020 – 17,30 t/ha suchego ziarna), Codizouk (oficjalny rekord Polski w plonie świeżej masy kukurydzy 2019 – 78,08 t/ha), czy Hardware (najlepsza odmiana ziarnowa jaką zarejestrowano w COBORU w 2019).
Na sezon siewów 2023 firma IGP Polska w ofercie Premium przygotowała dwie nowości: Searider i Bullinga.
Searider – odmiana wczesna, FAO 220. Aktualnie znajduje się w badaniach rozpoznawczych COBORU. Ta odmiana ziarnowa testowana jest pod kątem przydatności na grys. Wyróżnia się solidnymi kolbami, które są wypełnione ziarnem typu pośredniego z przewagą flint. Ziarno odznacza się antocyjanowym zabarwieniem.
Bullinga – odmiana średnio późna, FAO 270. Również znajduje się w badaniach rozpoznawczych COBORU. Tworzy wielką kolbę typu flex, a ziarno jest typu pośredniego z przewagą dent. Dzięki temu po osiągnięciu dojrzałości do zbioru łatwo oddaje wodę.
AKTULANE CENY KUKURYDZY W SKUPACH. KLIK