Kukurydza - najważniejsze czynniki wpływające na plonowanie [KOMENTARZ EKSPERTA]
Co robić, aby osiągnąć satysfakcjonujące plony kukurydzy? Na jakie czynniki - oprócz genetycznego - zwracać uwagę?
Krzysztof Czarnocki, ekspert Elvita, zaznacza, że na osiągnięcie realnego zysku z uprawy kukurydzy wpływa nie tylko postęp hodowlany, ale również odpowiednia agrotechnika. - Optymalne nawożenie oraz odchwaszczanie to czynniki, gwarantujące wysoki zysk - podkreśla specjalista.
Nawożenie kukurydzy
Krzysztof Czarnocki przypomina o tym, że nawożąc kukurydzę, powinniśmy zapewnić jej około: 30 kg azotu, 10 kg fosforu, 30 kg potasu, jak również mikroelementy takie jak: bor (10g) i cynk (80g).
- By zapewnić odpowiednią ekonomię uprawy polecamy nawóz Elplon Maize. Jest to nawóz NPK, który doskonale wpasowuje się w potrzeby kukurydzy. Posiada optymalną proporcję fosforu do potasu, a dodatkowo zawiera 100g cynku na 100 kg nawozu. Warto przypomnieć, że ten ostatni mikroelement, determinuje ilość rzędów w kolbie oraz pobierany przez korzenie kukurydzy będzie stymulował ich rozwój - wskazuje specjalista.
Dodaje przy tym, że uzupełnieniem nawożenia będzie zabieg dolistny pakietem Vitalpak Plones w fazie 4-6 liści. - Uzupełnia on w skuteczny i maksymalny sposób zapotrzebowanie na mikroelementy, stymulując rozwój kukurydzy - podkreśla ekspert.
Odchwaszczanie kukurydzy
Krzysztof Czarnocki zaznacza również, że ddchwaszczanie to kluczowy zabieg dla osiągnięcia wysokich plonów, a dobór odpowiedniej technologii odchwaszczania, pozwoli wykorzystać w pełni potencjał odmiany.
- Doświadczenia firmy Agrolok prowadzone od 2019 r. pokazały korzystny wpływ aplikowania herbicydów krótko po wschodach. Aplikacja w BBCH 12-14 pozwoliła uzyskać 15% zwyżki w plonie względem zabiegów w fazie BBCH 16-18. Zabieg wykonany QQpak Elimax łączy w sobie zalety działania odglebowego i nalistnego. Termin wykonania zabiegu zapewnia bezpieczeństwo, kukurydzy likwidując szeroki wachlarz chwastów i konsekwentnie chroni przed wtórnym zachwaszczeniem - informuje ekspert.
Czytaj także: