Kukurydza - jak rolnicy dobierają odmiany?
Czym sugerować się, wybierając materiał siewny kukurydzy? Na co zwracać szczególną uwagę?
Przeglądając statystki wejść na nasz portal wiescirolnicze.pl, zakładka „Uprawy”, zauważaliśmy, że dość dużym zainteresowaniem cieszą się tematy związane z materiałem siewnym kukurydzy. Wielu z naszych czytelników chętnie zagląda na strony, na których o tej roślinie, jej odmianach, wypowiadają się sami rolnicy, a także eksperci z „branży kukurydzianej”. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się też publikacje przedstawiające wyniki plonowania poszczególnym odmian. Dlatego znów wracamy do tematu: Czym sugerować się, wybierając odmiany kukurydzy? Na jakie ich cechy zwracać uwagę?
Tym razem swoją wiedzą na temat odmian kukurydzy, sposobu ich do doboru, dzieli się z nami Robert Skupin, rolnik z miejscowości Dąbrowa w powiecie rawickim (Wielkopolska), uprawiający kukurydzę na areale około 30 ha. - Wybierając odmiany kukurydzy, sugeruję się przede wszystkim stanowiskiem. Na glebę piaszczystą jest inna odmiana, na glebę cięższą jest inna odmiana - mówi gospodarz. Sugeruje się też długością FAO. - W naszym gospodarstwie siejemy dużo polonów. Zbieramy je wiosną. Później wchodzimy z kukurydzą. Wtedy dobieramy kukurydzę w granicach FAO 180-220, żeby dała normalny plon, nie zasiejemy przecież kukurydzy o FAO 280, bo ona nie zdąży przecież zrobić kolby i staje się dla nas bezwartościowa - mówi Robert Skupin. Odpowiedni dobór odmian, według gospodarza, to pierwszy krok do sukcesu w uprawie kukurydzy. - Potem oczywiście o rośliny trzeba odpowiednio zadbać, żeby dały z siebie to, co najbardziej wartościowe - podkreśla rolnik.
O to, czym sugerować się wybierając odmiany kukurydzy, zapytaliśmy też Alberta Waligórę z miejscowości Mieczewo k. Kórnika w Wielkopolsce. Rolnik radzi testować odmiany kukurydzy w swoim gospodarstwie. Farmer prowadzi na swoich gruntach poletka doświadczalne. W 2018 r. zasiał na nich ok. 60 odmian (z różnych hodowli), w 2019 r. z kolei - 10 (również z różnych hodowli).
- Sprawdzamy, obserwujemy, próbujemy i w ten sposób wybieramy najlepsze, najbardziej odpowiednie dla nas, dla naszego gospodarstwa - wyjaśnia rolnik z Mieczewa. Na poetkach doświadczalnych testowane są również m.in. nawozy. - Wybieramy np. daną odmianę i uprawiamy ją w dwóch wariantach - z nawozami i bez nich - tłumaczy. Pan Albert organizuje również dni kukurydzy. Tego typu spotkania, to, zdaniem rolnika, cenne źródło informacji na temat odmian. - Wymieniamy się wówczas uwagami, spostrzeżeniami, porównujemy, a potem radzimy lub odradzamy - zaznacza gospodarz z Mieczewa.
AKTUALNE CENY KUKURYDZY. KLIK
O kryteriach doboru kukurydzy mówi też Karol Putz z Gospodarstwa Rolnego Putz w Marianowe Brodowskim (powiat średzki, Wielkopolska). - Z racji tego, że prowadzimy usługi zbioru kukurydzy, nasze rośliny zazwyczaj koszone są na końcu, dlatego siejemy kukurydzę o długim FAO, odmiany o wyższym poziomie plonowania, odmiany, które teoretycznie są też bardziej odporne na suszę, ponieważ ich rozwój i wzrost jest dłuższy niż u odmian z krótkim FAO - zaznacza.
Czytaj także: